A hét könyve

Victor George: Social Security and Society

Fotó Victor George Social Security and Society című könyvének borítójáról
Fotó: FSZEK

Egy társadalomban rendkívül fontos a szociális háló az elesettek, a szegények, fogyatékosok, munkanélküliek, idősek számára, valamint a bajba került társadalmi csoportok is számíthatnak a munkanélkülieknek járó szociális juttatásokra és társadalombiztosítás segítségére. De mióta működik ez a rendszer, és kik a fő kedvezményezettjei? Ennek a kérdésnek a megválaszolásában nyújt segítséget a Hét könyveként Victor George Social Security and Society című műve. https://books.google.hu/books?id=7A9mDwAAQBAJ&hl=hu&source=gbs_navlinks_s 

A könyv hosszan elemzi a társadalmi és állami segítségnyújtás történeti alakulását, amelyben a szegénység és a társadalmi támogatás megítélése korszakonként változott. A feudalizmusban az „aki szegény volt, szegény is maradt” tapasztalat volt általános, amit a vallás is támogatott, amely a szegénységet a bűnös életmóddal, a jobb anyagi helyzetet pedig a személyes képességekkel kapcsolta össze. Ez a gondolat a későbbi korok során is sokszor felmerült, miszerint az életkörülményeiért mindenki maga felel. A helyzet jogi szabályozása csak a 20. század elején született meg, de a gyári munka rossz körülményei ellenére még ekkor is a befizetésarányos segélyezést részesítették előnyben és – akárcsak a középkorban – erkölcsi alapon is szűkítették a támogatandók körét, így iszákosok és munkanélküliek nem kaphattak segélyt. A betegek, fogyatékosok, állás nélkül maradók széles körű támogatására csak a második világháború után került sor.

Képi illusztráció egydolláros bankjegyekből formált szívről melyet két kéz tart
Fotó: Pixabay

A szerző ezután a szegénység okainak, mérési lehetőségeinek és a munkanélküliség főbb kérdéseinek mai alakulását járja körül. Bemutatja a gyermekvállalás és az anyagi helyzet kapcsolatát, és az alapvető szükségletek mérésének problémáját (pl. mi tekinthető elfogadható ruházkodásnak). Kitér a nemzeti minimum bér és a családi jövedelem problémájára is. A munkanélküliség kapcsán a férfiak és nők helyzetét, valamint az ifjúsági foglalkoztatás, és az érdekképviselet kérdését is ábrázolja, a nyugdíjba vonulás és a későbbi foglalkoztatás ellentmondásait is bemutatja. Külön fejezetben foglalkozik az angliai Konzervatív Párt és Munkáspárt segélyezési politikájával.

A könyvtár nyári nyitva tartása: https://www.fszek.hu/News/igy-keszul-a-nyarra-a-fovarosi-szabo-ervin-konyvtar 

További olvasnivaló és érdekességek:

Cikk az angliai koronavírus alatti segélyezési gyakorlat munkaerőpiacra gyakorolt hatásáról

Cikk az érdemtelen szegényekről

Cikk a szegénység kezeléséről

Könyv a magyarországi szociális juttatásokról

4 részes kisfilm a járvány idején létező munkanélküliségről

Információ

Szociológiai Gyűjtemény

1088 Budapest, Szabó Ervin tér 1.
útvonal
Nyitvatartás:

E-mail: szociologia@fszek.hu
Telefonszám:
(1) 411-5031
Vezető: Kerékgyártó Ágnes
osztályvezető
Beiratkozás
Regisztráció természetes és jogi személyeknek:
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap

Napijegy: 1.650 Ft / nap

Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 7.800 Ft
6 hónapra: 5.400 Ft
3 hónapra: 4.000 Ft

Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft

Kedvezmények
Online