A hét könyve
Ben Fincham, Susanne Langer, Jonathan Scourfield és Michael Shiner: Understanding Suicide: a Sociologial Autopsy
Fotó: FSzEK
Az ember élete a megszületése és a halála között zajlik. A halál lehet váratlan és rettenetes, de még egy baleset vagy egy gyilkosság is jobban érthető, mint a szándékosan választott önkéntes halál: az öngyilkosság. Ilyenkor az első kérdés a miért?
Ezt a kérdést régóta kutatják a társadalomtudósok is. Emile Durkheim, a téma klasszikus szerzője különböző társadalmi és egyéni tényezők (vallás, családi állapot, anómiás társadalom, foglalkozás, történelmi helyzetek- háborúk és gazdasági válságok) együttes hatásaként magyarázta a jelenséget, Pierre Bourdieu a társadalmi egyenlőtlenségek és az öngyilkosság kapcsolatára hívta fel a figyelmet, mások az öngyilkosságot egyéni döntésként értelmezték.
Ennek fényében különösen érdekes olvasmány a HÉT KÖNYVE Ben Fincham, Susanne Langer, Jonathan Scourfield és Michael Shiner: Understanding Suicide: a Sociologial Autopsy című műve, amely elsősorban az angliai és walesi öngyilkosságok bemutatásával próbál közelebb kerülni e tragikus döntések megértéséhez.
https://books.google.hu/books?id=ym_8jwEACAAJ&hl=hu&source=gbs_navlinks_s
A könyvben az öngyilkosság kapcsán vizsgálják az öngyilkosságot elkövető ember környezetét, a rendőrség és a boncolási jegyzőkönyv szerepét és a pszichiátriai és pszichológiai jelentéseket, amely az öngyilkosságot elkövető gyógyszerszedési és érzelmi állapotára utalnak.
Külön fejezetben elemzik az utolsó üzenetek szerepét, nyelvezetét, a hozzá kapcsolódó érzelmeket és a jövőre vonatkozó utalásokat (bocsánatkérés, anyagi javak elrendezése, temetésre vonatkozó kérések).
A környezeti kapcsolatok oldaláról részletesen bemutatják a szülő-gyerek-kapcsolat, és a párkapcsolat öngyilkosságra vonatkozó hatását, az egyes életkorbeli eltéréseket és az öngyilkosság közben felmerülő érzelmeket. Kiemelten foglalkoznak az Angliában és Walesben működő öngyilkosságot megelőző stratégiák szerepével is.
Fotó: Pixabay
2021. április 21-től a könyvtár újraindította Könyvtári Cserepont szolgáltatását.
További információ: https://www.fszek.hu/News/2021-aprilis-21tol-ujraindul-a-fovarosi-szabo-ervin-konyvtar-konyvtari-cserepont-szolgatlatasa
2021. május 5-től a védettségi igazolvánnyal rendelkező olvasóknak lehetősége van a könyvtár belső tereinek használatára:
További információ: https://www.fszek.hu/News/2021-majus-5-en-ujranyit-a-fovarosi-szabo-ervin-konyvtar
További olvasnivalók és érdekességek:
Az öngyilkosságok fajtái Emile Durkheim: Az öngyilkosság című művében: https://courses.lumenlearning.com/atd-bmcc-sociology/chapter/what-are-the-types-of-suicide-given-by-durkheim/
Cikk a magyarországi öngyilkosságokról: https://telex.hu/belfold/2020/10/10/ongyilkossag-magyarorszag-veszprem-nyiro-gyula-opai-who
Ismertető az öngyilkossági érzésekről és a veszélyeztetettségről: https://www.mind.org.uk/information-support/types-of-mental-health-problems/suicidal-feelings/causes-of-suicidal-feelings/
Riport az öngyilkosságok lélektanáról: https://www.youtube.com/watch?v=Fy9WhSCfN8A
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap
Napijegy: 1.650 Ft / nap
Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 7.800 Ft
6 hónapra: 5.400 Ft
3 hónapra: 4.000 Ft
Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft
Kedvezmények