A hét könyve

Ben Fincham, Susanne Langer, Jonathan Scourfield és Michael Shiner: Understanding Suicide: a Sociologial Autopsy

Understanding Suicide a Sociologial Autopsy című könyv borítója
Fotó: FSzEK

Az ember élete a megszületése és a halála között zajlik. A halál lehet váratlan és rettenetes, de még egy baleset vagy egy gyilkosság is jobban érthető, mint a szándékosan választott önkéntes halál: az öngyilkosság. Ilyenkor az első kérdés a miért?

Ezt a kérdést régóta kutatják a társadalomtudósok is. Emile Durkheim, a téma klasszikus szerzője különböző társadalmi és egyéni tényezők (vallás, családi állapot, anómiás társadalom, foglalkozás, történelmi helyzetek- háborúk és gazdasági válságok) együttes hatásaként magyarázta a jelenséget, Pierre Bourdieu a társadalmi egyenlőtlenségek és az öngyilkosság kapcsolatára hívta fel a figyelmet, mások az öngyilkosságot egyéni döntésként értelmezték.

Ennek fényében különösen érdekes olvasmány a HÉT KÖNYVE Ben Fincham, Susanne Langer, Jonathan Scourfield és Michael Shiner: Understanding Suicide: a Sociologial Autopsy című műve, amely elsősorban az angliai és walesi öngyilkosságok bemutatásával próbál közelebb kerülni e tragikus döntések megértéséhez.
https://books.google.hu/books?id=ym_8jwEACAAJ&hl=hu&source=gbs_navlinks_s 

A könyvben az öngyilkosság kapcsán vizsgálják az öngyilkosságot elkövető ember környezetét, a rendőrség és a boncolási jegyzőkönyv szerepét és a pszichiátriai és pszichológiai jelentéseket, amely az öngyilkosságot elkövető gyógyszerszedési és érzelmi állapotára utalnak.

Külön fejezetben elemzik az utolsó üzenetek szerepét, nyelvezetét, a hozzá kapcsolódó érzelmeket és a jövőre vonatkozó utalásokat (bocsánatkérés, anyagi javak elrendezése, temetésre vonatkozó kérések).

A környezeti kapcsolatok oldaláról részletesen bemutatják a szülő-gyerek-kapcsolat, és a párkapcsolat öngyilkosságra vonatkozó hatását, az egyes életkorbeli eltéréseket és az öngyilkosság közben felmerülő érzelmeket. Kiemelten foglalkoznak az Angliában és Walesben működő öngyilkosságot megelőző stratégiák szerepével is.

Kép egy rózsáról ami egy hintán van
Fotó: Pixabay

2021. április 21-től a könyvtár újraindította Könyvtári Cserepont szolgáltatását.
További információ: https://www.fszek.hu/News/2021-aprilis-21tol-ujraindul-a-fovarosi-szabo-ervin-konyvtar-konyvtari-cserepont-szolgatlatasa 

2021. május 5-től a védettségi igazolvánnyal rendelkező olvasóknak lehetősége van a könyvtár belső tereinek használatára:
További információ: https://www.fszek.hu/News/2021-majus-5-en-ujranyit-a-fovarosi-szabo-ervin-konyvtar 

További olvasnivalók és érdekességek:

Az öngyilkosságok fajtái Emile Durkheim: Az öngyilkosság című művében: https://courses.lumenlearning.com/atd-bmcc-sociology/chapter/what-are-the-types-of-suicide-given-by-durkheim/ 

Cikk a magyarországi öngyilkosságokról: https://telex.hu/belfold/2020/10/10/ongyilkossag-magyarorszag-veszprem-nyiro-gyula-opai-who 

Ismertető az öngyilkossági érzésekről és a veszélyeztetettségről: https://www.mind.org.uk/information-support/types-of-mental-health-problems/suicidal-feelings/causes-of-suicidal-feelings/ 

Riport az öngyilkosságok lélektanáról: https://www.youtube.com/watch?v=Fy9WhSCfN8A 

Információ

Szociológiai Gyűjtemény

1088 Budapest, Szabó Ervin tér 1.
útvonal
Nyitvatartás:

E-mail: szociologia@fszek.hu
Telefonszám:
(1) 411-5031
Vezető: Kerékgyártó Ágnes
osztályvezető
Beiratkozás
Regisztráció természetes és jogi személyeknek:
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap

Napijegy: 1.650 Ft / nap

Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 7.800 Ft
6 hónapra: 5.400 Ft
3 hónapra: 4.000 Ft

Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft

Kedvezmények
Online