A hét könyve
Joseph Henrich : The WEIRDest People in the World How the West Became Psychologically Peculiar and Particularly Prosperous
Fotó: FSzEK
A szociológiai irodalom egyik korai klasszikusa írásakor Max Weber arra a kérdésre kereste a választ, hogy miért épp nyugaton alakult ki a kapitalista gazdasági és társadalmi rend. A protestáns etika és a kapitalizmus szelleme (1905) című munkát ma a Big History kategóriába sorolnánk: ide tartoznak az olyán kortárs művek, mint Yuval Noah Harari Sapiens : A Brief History of Mankind, illetve Jared Diamond Guns, Germs and Steel c. kötetei. A műfaj lényege, hogy meglehetősen összetett, több évszázadot vagy akár évezredet is felölelő, a ma ismert világunkra elemi hatással lévő történelmi, történeti folyamatokat igyekszik multidiszciplináris megközelítésben feltárni és univerzális magyarázattal szolgálni.
A HÉT KÖNYVE szerzője is hasonlóra vállalkozott. Amikor Joseph Henrich kulturális antropológia szakos hallgatóként Peru egy elszigetelt vidékére érkezett terepmunkát végezni, és a helyiek arról kérdezgették, hogy miért van az, hogy ők, amerikaiak jönnek őket vizsgálni, és nem fordítva, még nem sejtette, hogy későbbi kutatásai során mennyi arra utaló nyomot talál majd, hogy a nyugati tudományosság - és a szerző fő vizsgálati tárgya, a pszichológia - mennyire nyugat-orientált nem csupán kérdésfelvetéseit, de vizsgálati alanyait, mindezek által pedig megállapításait tekintve. Amikor pedig egyre több bizonyíték tárult fel előtte azt illetően, hogy bizonyos tudományos tételek (pl. Homo oeconomicus) egyáltalán nem fedik a világ népességének egy nagy hányadának az élettapasztalatát vagy pszichológiai „programozását”, komolyan elkezdett az iránt érdeklődni, hogy milyen úton lett a nyugati világ ilyen ’WEIRD’: Western, Educated, Industrialized, Rich, Democratic.
Míg Harari azt kutatta, hogy hogyan hódította meg az emberiség a bolygót, és a választ a kooperációban találta meg, Diamond arra kereste a választ, hogy mi magyarázza a különböző civilizációk közötti különbségeket és egyenlőtlenségeket, mire a környezeti adottságok tűntek legmeggyőzőbb opciónak. ’The WEIRDest People in the World’ c. kötetében Henrich a római katolikus egyház házasságkötésre vonatkozó szabályozásainak - melyek már a kora középkorban érvénybe léptek - a közösségek szerveződésének megváltozására, ezáltal pedig a nyugati civilizáció kialakulására tett hatását teszi meg könyve fő állításának.
[A zárvatartás ideje alatt a hétfői könyvajánlókban szereplő kötetek újranyitásig nem kölcsönözhetőek. A könyvtár újranyitásakor elérhetőek lesznek a Szabadpolcos szinten, az Új Külföldi Szociológiai Könyvek jelzésű asztalnál! A Könyvtárra vonatkozó intézkedésekről, azoknak hatályáról tájékozódhatnak a Könyvtár honlapján: http://fszek.hu/]
Források és további olvasnivaló:
https://en.wikipedia.org/wiki/Big_History
https://www.theatlantic.com/.../joseph-henrich.../615496/
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap
Napijegy: 1.650 Ft / nap
Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 7.800 Ft
6 hónapra: 5.400 Ft
3 hónapra: 4.000 Ft
Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft
Kedvezmények