A hét könyve

David Berliner: Losing Culture: Nostalgia, Heritage and our Accelerated Times

David Berliner Losing Culture Nostalgia, Heritage and our Accelerated Times című könyv borítója
Fotó: FSzEK

A turizmus a modern kor egyik tipikus jelensége. Elutazni, megismerkedni más kultúrákkal sokak vágya, ami a technikai fejlődés szerepének növekedésével egyre több ember számára vált elérhető álommá.

Azonban csak utóbbi időkben kezd egyre súlyosabb kérdéssé válni a turizmus viszonya és a helyi kultúrák megőrzésének kérdése, valamint a tömegturizmus jelenségének romboló hatása.

Ebből a szempontból is rendkívül érdekes kötet a HÉT KÖNYVE David Berliner: Losing Culture: Nostalgia, Heritage and our Accelerated Times című könyve. https://books.google.hu/books?id=LdXnDwAAQBAJ&hl=hu&source=gbs_navlinks_s

A szerző elsősorban a letűnt korok és kultúrák iránti nosztalgia jelenségét, az UNESCO világörökség megőrzésében játszott szerepét és ellentmondásait, valamint az antropológus szakma átalakulását vizsgálja.

Berliner számára a nosztalgia a letűnt korok és kultúrák iránti sokszor reménytelen vágyakozást jelenti. Ennek fényében vizsgálja a bevándorlás jelenségét és a bevándorlókkal szembeni politikai kommunikációt, az egyes társadalmi csoportok (nők, idősek, városi elit) tradíciók megőrzésében játszott szerepét. Külön fejezetben mutatja be az 1995-ben az UNESCO világörökségi listájára is felkerült Laoszban lévő vallási központ Luang Prabang történetét, aminél a kulturális örökség megőrzésének igénye és a turizmus szempontjai számtalan konfliktust eredményeztek, csakúgy az eredeti épületek állapotának megtartásában és átépítésében, mint a helyi szokások és öltözködések eltűnésében, a nemi erkölcs átalakulásában, valamint a turizmus egy olyan speciális következményében, mint a homoszexuális turisták tömeges megjelenése.

Fotón egy kínai templom
Fotó: Pixabay

A könyv ezek után a kulturális antropológiával foglalkozó kutatók szerepét és lehetőségét vizsgálja. Kitér az antropológus szakma nehézségeire, amellyel az eltűnő kultúrákat próbálják vizsgálni, és javaslatot ad az antropológusok megfigyelő kutatás közben alkalmazott megfelelő viselkedésére az empátia, utánzás, és szerepjátszás vonatkozásában is.

2021. április 21-től a könyvtár újraindította Könyvtári Cserepont szolgáltatását. További információ a szolgáltatásról: https://www.fszek.hu/News/2021-aprilis-21tol-ujraindul-a-fovarosi-szabo-ervin-konyvtar-konyvtari-cserepont-szolgatlatasa 

2021. május 5-től a könyvtár lehetővé tette védettségi igazolvánnyal rendelkező olvasók használhatják a könyvtár belső tereit. További információ: https://www.fszek.hu/News/2021-majus-5-en-ujranyit-a-fovarosi-szabo-ervin-konyvtar 

További olvasnivaló és érdekességek:

Interaktív térkép az UNESCO világörökségi listáján szereplő helyszínekről

Cikk a tömegturizmusról

Könyv a turizmus és a társadalmi változás kapcsolatáról

Tanulmány a kulturális antropológiáról

Kerekasztal-beszélgetés a turizmus jövőjéről

Információ

Szociológiai Gyűjtemény

1088 Budapest, Szabó Ervin tér 1.
útvonal
Nyitvatartás:

E-mail: szociologia@fszek.hu
Telefonszám:
(1) 411-5031
Vezető: Kerékgyártó Ágnes
osztályvezető
Beiratkozás
Regisztráció természetes és jogi személyeknek:
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap

Napijegy: 1.650 Ft / nap

Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 7.800 Ft
6 hónapra: 5.400 Ft
3 hónapra: 4.000 Ft

Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft

Kedvezmények
Online