A hét könyve

David Wagner : Confronting Homelessness - Poverty, Politics, and the Failure of Social Policy

David Wagner Confronting Homelessness Poverty, Politics, and the Failure of Social Policy című könyv borítója

Fotó: FSZEK

Ki hibáztatható a hajléktalanságért? Mivel hozhatók összefüggésbe a hajléktalanok számának és helyzetének különböző tendenciái világszerte?

54 ember fagyott halálra tavaly októbertől év végéig Magyarországon - ennek a számnak egy része nem hajléktalan emberek sorsát takarja, azonban továbbra is komoly problémát jelent a hajlék nélkül élők kitettsége az időjárási viszonyoknak, főként a téli hónapokban.

Magyarországon az elmúlt években csökkent ugyan a hajléktalanok száma, azonban a helyzetük, esélyeik évről évre kilátástalanabbak - számolt be nemrég a G7.hu a Társadalmi riport (TÁRKI) Sérülékenység: társadalmi csoportok és szociális szolgáltatások című fejezetének egyik tanulmányát feldolgozva. Az itthoni hajléktalanpolitikát leginkább a szociális helyett rendészeti és kriminalizáló megközelítés jellemzi, mely szervesen visszavezethető az államszocialista időkre.

David Wagner (University of Southern Maine), A HÉT KÖNYVE szerzője hazáját, az Egyesült Államokat érintő hajléktalanság és hajléktalanpolitika témakörében végzett részletes kutatómunkát. Feltárja az amerikai hajléktalanság történeti vonatkozásait, háttértényezőit, és a lehetséges megoldási módokat egyaránt. Confronting Homelessness - Poverty, Politics, and the Failure of Social Policy (Social Problems, Social Constructions) (2015) c. kötetében azonban nem áll meg itt: a hajléktalanságot, annak mértékét, és a problémakezelés módját társadalmi (és nem rendészeti vagy egyéb direkt, egyoldalú beavatkozást igénylő) problémaként jelöli meg, ezzel összekötve azt strukturális társadalmi problémákkal (társadalmi egyenlőtlenség, marginalizáció), ezáltal pedig újrakeretezve azt egy nagyobb problémahalmaz részeként, melyre ilyen módon nem létezhet hosszútávú partikuláris megoldás, csupán olyan, mely kontextusában szemléli a hajléktalanság problémakörét.

[A zárvatartás ideje alatt a hétfői könyvajánlókban szereplő kötetek újranyitásig nem kölcsönözhetőek. A könyvtár újranyitásakor elérhetőek lesznek a Szabadpolcos szinten, az Új Külföldi Szociológiai Könyvek jelzésű asztalnál! A Könyvtárra vonatkozó intézkedésekről, azoknak hatályáról tájékozódhatnak a Könyvtár honlapján: http://fszek.hu/]

Források és további olvasnivaló:

a 24.hu cikke a halálra fagyott emberekről: https://24.hu/.../01/06/fagy-halal-kihules-magyarorszag/

cikk a G7.hu internetes portálon: https://g7.hu/.../kevesebb-a-hajlektalan-de-egyre.../

Társadalmi riport 2020: https://www.tarki.hu/tarsadalmi-riport#2020

A kötet oldala az Amazon webshopban (információk a kötetről): https://www.amazon.com/Confronting.../dp/1626373914

https://merce.hu/.../magyarorszagon-csokken-a.../

Információ

Szociológiai Gyűjtemény

1088 Budapest, Szabó Ervin tér 1.
útvonal
Nyitvatartás:

E-mail: szociologia@fszek.hu
Telefonszám:
(1) 411-5031
Vezető: Kerékgyártó Ágnes
osztályvezető
Beiratkozás
Regisztráció természetes és jogi személyeknek:
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap

Napijegy: 1.650 Ft / nap

Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 7.800 Ft
6 hónapra: 5.400 Ft
3 hónapra: 4.000 Ft

Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft

Kedvezmények
Online