A hét könyve

Charles T. Hill : Intimate Relationships Across Cultures: A Comparative Study

Charles T. Hill Intimate Relationships Across Cultures A Comparative Study című könyv borítója
Fotó: FSzEK

Mit jelent a párválasztás és a párkapcsolat az életünkben? Milyen területi, vallási, családi szokások és normák befolyásolják azt?

Erre a kérdésre keresi a választ a HÉT KÖNYVE Charles T. Hill: Intimate Relationships Across Cultures: A Comparative Study című műve, amely a világ minden tájáról származó, főként felsőoktatási hallgatókat vizsgáló kutatás keretében mutatja be az érzelmi kapcsolatok alakulásának fontosabb tényezőit. A kötet érdekessége, hogy több ország –pl. Lengyelország, Kína, Pakisztán, India, Magyarország, Spanyolország, Columbia, Görögország- helyzetét részletesen is ábrázolja. https://books.google.hu/books?id=VTb4wQEACAAJ&hl=hu&source=gbs_navlinks_s 

A párkapcsolati elégedettség és elkötelezettség fontosságát hangsúlyozva, kutatja a párkapcsolaton belüli őszinte és hiteles kommunikáció, szexuális élet és intimitás, az eltérő életcélok és tervek, a megcsalás, a féltékenység, a konfliktuskezelés, a párkapcsolaton belüli hatalmi viszonyok – így a döntéshozatal – és a fizikai, verbális és nemi erőszak kérdéseit. Külön kiemeli a kapcsolati mobilitás szerepét, ami azt takarja, hogy a személy hány új partnert képes megismerni, mennyi randevút képes lebonyolítani, és milyen lehetősége van a kapcsolat gyors lezárására. Kimutatja, hogy a kutatásban résztvevők a férfiak megcsalását jobban tolerálják, mint a nőkét, és a házasságban élő partnerrel történő félrelépést kevésbé fogadják el, mint egy egyedülállóval megvalósult kapcsolatot.

Az egyes országokról szóló tanulmányok során hangsúlyos a család és a párválasztás kapcsolatának kérdése. Ezt mutatja a Kelet-Ázsiában létező szemlélet, ami a Konfuciusz által lefektetett elvek szerint a gyermek szülő iránti engedelmességét várja el, és ez a párkapcsolatok tekintetében is megmutatkozik. A vallás több országban is nagy szerepet játszik, így Indonéziában a muszlim közösség körében, ahol a szüzesség korai elvesztésének félelme miatt a fiatalok csak a családtagok jelenlétében találkozhatnak, valamint Indiában, ahol a kaszton belüli házasság hagyománya máig fontos tényező. A társadalmi változások azonban több országban is megváltoztatták a párkapcsolat hagyományait. Így Indiában is megjelent a különböző kultúrából és földrajzi helyről származó fiatalok párkapcsolata, ami azonban az eltérő vallási igények, gyermeknevelési elvek és a családtagokkal való kapcsolattartás tekintetében lehet problematikus. Görögországban pedig a 2008-as gazdasági válság alakította át a patriarchális, szülők és gyermekek egymás kölcsönös támogatására épülő társadalmi rendszert, és új családtípusokat alakított ki, amelyek közül új forma a kettős nukleáris család típusa (amikor elvált szülők nevelik két külön családban a gyereket) valamint az a családmodell, amikor a családfő a többi családtagtól távoli helyen dolgozik. A katolikus Lengyelországban pedig a vallási hagyományok ellenére egyre elfogadottabb a válás és a házasság előtti nemi élet, sőt új problémaként jelentkezik az országban a tinédzserkori terhességek kérdése. Érdekesség, hogy itt a homoszexuális párok elfogadásában a nyugdíj és az öröklés biztosításában jóval nyitottabb a társadalom, mint a gyerekek örökbefogadásának kérdésében. 

A fotón egy ölelkező pár
Fotó: Pixabay

Magyarországon pedig a megcsalások számának a növekedése és az első szexuális kapcsolat kezdetének változása figyelhető meg. Az elrendezett (a szülők közreműködésével létrehozott) és saját kezdeményezésre létrejövő párkapcsolatok összehasonlítása kapcsán Pakisztánt mutatja be, ahol kiderült, hogy az önként választott párkapcsolatoknál a partnerek fiatalabbak, kisebb köztük a korkülönbség, mint az elrendezett viszonyoknál, szexuális életük kielégítőbb, valamint kevesebb konfliktus van a résztvevők között. A párválasztás kapcsán fontos tényező a hasonló iskolai végzettség, közeli lakóhely kérdése, ami az orosz és román fiatalok életében játszik leginkább szerepet.

További olvasnivalók és érdekességek:

Cikk az elrendezett házasságokról

Tanulmány a vallás és a párválasztás kapcsolatáról

Cikk a szerelem és párkapcsolat viszonyáról a 19. században

Cikk a párkapcsolati konfliktusok kezeléséről

Cikk az udvarlásról és a párválasztásról

Előadás a bántalmazó kapcsolatokról

Információ

Szociológiai Gyűjtemény

1088 Budapest, Szabó Ervin tér 1.
útvonal
Nyitvatartás:

E-mail: szociologia@fszek.hu
Telefonszám:
(1) 411-5031
Vezető: Kerékgyártó Ágnes
osztályvezető
Beiratkozás
Regisztráció természetes és jogi személyeknek:
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap

Napijegy: 1.650 Ft / nap

Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 7.800 Ft
6 hónapra: 5.400 Ft
3 hónapra: 4.000 Ft

Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft

Kedvezmények
Online