Schorno Heinrich szobrászművész kiállítása

Schorno

2024. május 28-án tartottuk a kiállítás megnyitóját. Pogány Gábor Benő szobrászművész köszöntő beszédét idézzük:

Nem tudok elfogultság nélkül beszélni Heiniről, több mint negyven éves barátsággal a hátunk mögött. Heini szobrászi életútja hosszú úton kanyargott a tanulmányoktól a mai művekig. Ez az út tele volt küzdelmekkel, amit a két ország közötti több mint ezer kilométer leküzdése folyamatosan jellemez. Természetszeretete veleszületett isteni ajándék, ami nagyban rányomja bélyegét alkotásaira. Természetelvű művészetét soha nem cserélte le olyan konstruktivista vagy koncept művek kedvéért, amik őt a kísérletezések útkeresése során elszólíthatták volna. Az ő szobrászata mindig a természet jelenségeire való őszinte rácsodálkozásból inspirálódik.

Schorno

A hagyományos értelemben vett köztéri emlékműszobrászat tőle távolmaradt, viszont szobrászi kreativitása folyamatos alkotómunkára ösztönözte. Alkotásait többnyire kőből vagy fából faragja, de néha készít bronz szobrokat is. Tegyük fel a kérdést, mi az ami Heini művészetét mindenki mástól megkülönbözteti? A válasz a pozitivista életigenlésben rejlik. Számos szobrában az életben megfigyelt jelenségeket egészséges humorral fejezi ki, ami sokszor groteszkbe fordul, vagy akár tragikomikus megközelítést mutat.

Schorno


A természet tiszteletével magyarázhatók azok a plasztikái, ahol a kő vagy fa eredeti formáit meghagyva, csak alig nyúl a formákhoz. Belelátja az anyagba a szobrot, és csak diszkréten faragja meg, nehogy eltűnjenek az eredeti természetadta formák és felületek. Ez a formakezelés olyan kontextust teremt a szobron belül, ami meghatározó a szobrászi üzenet szempontjából.

Schorno

Szobrai nem kötődnek szorosan az úgynevezett „Természetművészet” vonalához, ami a környezetvédelemmel együtt született, és hirdeti is annak létjogosultságát, de gondolkodásmódbeli rokonságokat felfedezhetünk. Heini magányos harcosként hozza létre műveit, ezért nem jellemző munkásságára a szimpóziumok közösségi szellemi életét generáló alkotói attitűd.

Schorno

Szikár, erős fizikuma párhuzamban áll szellemiségével, műveivel egyedül birkózik, úgy szüli meg őket, mint a természet legtöbb gyermekét. Mindenre reagál, ami körülötte történik, érzékenysége nem engedi, hogy átlépjen hétköznapinak tűnő dolgok felett. Ami megérinti, mindaddig munkál benne, amíg rajz, festmény, vagy szobor születik belőle. Érzékenységének megannyi különös egyedi hangvételű megnyilvánulásai az itt látható alkotások. Fogadják szeretettel!

Schorno

A kiállítás megtekinthető 2024. június 21-ig a könyvtár nyitvatartási idejében.

Fotó: FSZEK
Információ

Körúti Könyvtár

1066 Budapest, Teréz körút 2-4.
útvonal
Nyitvatartás:

E-mail: fszek0601@fszek.hu
Telefonszám:
06 1 322 6656
Vezető: Kuczkó Andrea
könyvtárvezető
Beiratkozás
Regisztráció természetes és jogi személyeknek:
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap

Napijegy: 1.650 Ft / nap

Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 5.400 Ft
6 hónapra: 4.100 Ft
3 hónapra: 3.000 Ft

Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft

Kedvezmények
Online