Saxlehner András

Saxlehner András
Fotó: Hungaricana

(Kőszeg, 1815. február 19. – Budapest, 1889. május 24.) 

A Saxlehner-palota, ahol a tulajdonos élt és irodái is helyet kaptak az Andrássy út 3. szám alatt található. 

Ő volt a Buda környéki keserűvízforrások felfedezője. Thüringiából származó családja hagyományait követve a posztókereskedelemben kezdte pályafutását. Fiatalon bekapcsolódott a Honi Védegylet hazai ipart támogató mozgalmába és Kossuth Lajos személyes bátorítására megnyitotta a pesti Váci utcában a Fekete Kutyához címzett üzletét. Egyik budaörsi vevője, Bayer János elpanaszolta, hogy birtokán az állatok nem szívesen isznak az ottani, újonnan ásott kút vizéből, mivel keserű az íze, és hasmenést okoz. Saxlehnernek feltűnt a dolog: megvizsgáltatta a víz összetételét és szakvéleményt kért az emberi szervezetre gyakorolt hatásáról. A kedvező információk birtokában 1862-ben 4000 Ft-ért megvásárolta a területet, kutakat ásatott és 1863-ban Hunyadi János márkanév alatt palackozni kezdte a gyógyvizet.


Keserűvíz reklámja
Fotó: kepestukor.blog.hu

1886-ban palacktöltő gépet szabadalmaztatott, majd 1888-ban saját költségén 2,5 km hosszú vasúti vágányt építtetett ki a Kelenföldi pályaudvarig, mivel a már nem csak hazai, hanem a világszerte is egyre növekvő igényeket a legkorszerűbb megoldásokkal tudta csak kielégíteni. Képviseleti irodákat nyitott Londonban, Párizsban, sőt New York-ban is. Itt a Wall Street egyik felhőkarcolóján hatalmas hirdetés népszerűsítette a Hunyadi János keserűvizet. 1889-ben már évi 6 millió üveg Hunyadi János keserűvizet hozott Magyarországon és külföldön forgalomba.

A dél-budai keserűvíz a Budai-hegység és a Tétényi-fennsík közötti lapály területén képződő természetes gyógyvíz. A keserűvíz egyike Magyarország egyedi természeti kincseinek. Ez az ásványvíz csak igen speciális geológiai körülmények mellett, különleges geokémiai folyamatok hatására képződik, világszerte ritka képződmény. Hasonló kémiai összetételű gyógyvizet Németországban mesterséges úton állítanak elő és forgalmaznak a gyógyszertárak (Kissinger bitterwasser). 

Keserűvíz

Fotó: Magyar Nemzeti Digitális Archívum

A páratlan üzleti érzék, a szorgalom, a vállalkozási kedv meghozta gyümölcsét.  Az egykori posztókereskedő dúsgazdag lett. Palotát építtetett maga és családja számára az Andrássy út elején. A háromemeletes, neoreneszánsz palotát 1884 és 1886 között építették Czigler Győző tervei alapján. 

1889-ben romló egészségi állapotának helyreállítására feleségével Karlsbadba utazott. Utazás közben a vonaton rosszul lett. Bécsbe érve a már eszméletét vesztő beteg feleségének a 'Hotel Wandl'-ba sikerült elszállásolnia és orvosi segítséget biztosítania. Sajnos minden orvosi beavatkozás ellenére 1889. május 24-én tüdőgyulladás következtében 75. életévében elhunyt. 

A kutak ma is üzemelnek, a palackozás az Apenta-telepen folyik, Hunyadi János gyógyvíz és Ferenc József keserűvíz néven kapható. Az ipartelep központi épülete ma vastelepként működik. 

Forrás: minalunk.hu, vaskarika.hu

Információ

Körúti Könyvtár

1066 Budapest, Teréz körút 2-4.
útvonal
Nyitvatartás:

E-mail: fszek0601@fszek.hu
Telefonszám:
06 1 322 6656
Vezető: Kuczkó Andrea
könyvtárvezető
Beiratkozás
Regisztráció természetes és jogi személyeknek:
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap

Napijegy: 1.650 Ft / nap

Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 5.400 Ft
6 hónapra: 4.100 Ft
3 hónapra: 3.000 Ft

Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft

Kedvezmények
Online