Richárd udvar, Teréz körút 22.

Richárd udvar - akkorFotó: FSZEK Budapest Gyűjtemény

Az Oktogon és a Művész Mozi között, az első sarkon áll a Teréz körút 22-es szám, a Richárd udvar.

Schossberger Henrik báró Richard von Wartinberg Drasche báró
Schossberger Henrik báró (balra) és Richard von Wartinberg Drasche báró (jobbra)
Fotók: Arcanum/Tolnai Világlapja, aeiou.at

Schossberger Henrik 1883. június 15-én 16 000 forintért vette meg a Teréz körút és az Aradi utca sarkán lévő telket. Ő nem más, mint a korban nagynevű és rendkívül gazdag iparos Schossberger-család Tornyi ágának sarja. A gabonakereskedéssel, bankügyletekkel, a dohány- és cukoriparban meggazdagodó család bárói rangra emelkedett. Tőle, illetve a Fővárosi Közmunkák tanácsától vásárolta meg a 22-es szám alatti telket Richard von Wartinberg Drasche báró 1885. július 27-én, és építtette fel a ma is álló épületet.

Schmahl Henrik, építész Az épület homlokzati tervrajza
Schmahl Henrik (balra) és az épület egyik, homlokzati tervrajza (jobbra)
Fotók: helyismeret.hu, Budapest Főváros Levéltára

A báró osztrák nagyiparos volt, aki Ázsia-kutatóként és festőként is tevékenykedett. Megbízására, Schmahl Henrik tervei alapján 1887-re készült el az eklektikus sarokház, mely a báróról kapta a ma is viselt nevét. Ő, akárcsak az akkori polgárság más családjai, nem költözött a körúti bérházba, hanem a bécsi Operával szemben álló és Lotz Károly munkáival is büszkélkedő palotájában élt, és inkább befektetésnek szánta a helyet.

A családi címer és a napóra A boltíves mennyezet Az emeleti folyosók az udvar felől A megmaradt lépcsőkapaszkodó tartója
Fotók: lasdbudapestet.blogspot.com, budapest100.hu

A sarokerkélyek fölött torony magasodik. A homlokzaton plasztikus szobrászati díszek is találhatóak az I. emeleti ablakok szemöldökmezőiben, valamint az oromzaton. Itt az építtető család címere mellett egy stilizált napóra is helyet kapott, mellette Nap és Hold medállal, alatta pedig a címeren a báró monogramja olvasható. A díszes kapualjból belépve keresztboltozatos vesztibülbe érünk, majd jobbra, a kőkorlátos magasföldszintre jutunk. A tágas főlépcsőház boltívei alatt, faragott kőoszlopok mentén széles lépcsősor fut az emeletekre, ahol a terrazzo padlóburkolat szép hattyúkat mintáz. A sárga és fehér színű főlépcsőház, üvegajtóval és ablakokkal zárt. A kis kilincsek rozsdásak és még eredetiek, csakúgy, mint a helyenként látható lépcsőkapaszkodó rúd tartói. A háznak nagyon kellemes hangulata van; keverednek a régmúlt emlékei és a nyüzsgő jelen.

A magasföldszint A hattyúmintás mezzanine padló A ház az udvarról
Fotók: lasdbudapestet.blogspot.com

A háromemeletes lakóépület eredetileg mindegyik szintjén lakásoknak adott helyet. Az épületben így szintenként négy-négy - összesen tehát tizenhat - lakást alakítottak ki, melyekből a legnagyobb hatszobás, a legkisebb kétszobás volt. A ház egyik lakója szerint régen vörös szőnyeg vezetett az első emeletre. Helyenként egy-egy ilyen szőnyegleszorító gyűrű árulkodik még erről. A lépcsőházban pedig színes – valószínű Róth Miksa műhelyében készült – ólomüveg ablakok voltak. A lakó azt is mesélte, hogy Kraszner Menyhértnek, a Japán Kávéház tulajdonosának lánya az épület híres lakója volt.

Richárd udvar - most
Fotó: budapest100.hu

Forrás: lasdbudapestet.blogspot.com, budapest100.hu, enbudapestem.hu

Információ

Körúti Könyvtár

1066 Budapest, Teréz körút 2-4.
útvonal
Nyitvatartás:

E-mail: fszek0601@fszek.hu
Telefonszám:
06 1 322 6656
Vezető: Kuczkó Andrea
könyvtárvezető
Beiratkozás
Regisztráció természetes és jogi személyeknek:
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap

Napijegy: 1.650 Ft / nap

Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 5.400 Ft
6 hónapra: 4.100 Ft
3 hónapra: 3.000 Ft

Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft

Kedvezmények
Online