Dajka Margit

Dajka Margit fotója
(Nagyvárad, 1907. október 13. - Budapest, 1986. május 24. )

Dajka Margit Kossuth-díjas érdemes és kiváló művész, aki életének felét a Lovag utca 10-ben töltötte.
Édesapja balettmester volt a nagyváradi színháznál, családjával, 13 gyermekével keveset törődött. A család gondját a paraszti származású édesanya egyedül viselte. Margitkának is korán meg kellett szoknia a munkát, hétéves korától rikkancskodott szülővárosa egyik terén. Kilencévesen bement a színházba és a pénztárosnak elmondta, hogy színész szeretne lenni. Tehetségét felfedezték, tanították, apróbb szerepeket is kapott. 15 éves korától teljes jogú tagja volt a társulatnak. 17 évesen Kolozsvárra szerződött, Hetényi Dömény Elemér színiiskolájában tanulta a mesterséget. 

1927-ben indult magyarországi pályája, Horváth Árpád meghívta Hódmezővásárhelyre vendégszereplésre. 1927-ben szerződtette a miskolci színház, innen 1928-ban Szegedre, majd 1929-ben Budapestre a Vígszínházhoz került, ahol a Két lány az utcán című darabban Vica szerepében aratta első nagy sikerét. Fiatal volt, gyönyörű és nagyon tehetséges, három év múlva már sztárként ünnepelték, pedig élete végéig borzasztó lámpaláz gyötörte a fellépések előtt. 1933-tól nem tartozott állandó társulathoz, egyes szerepekre szerződött. Fellépett többek között a Nemzeti Színházban, a Belvárosi Színházban, a Vidám Színpadon is. 

1963-1968. között a Thália tagja volt. A hetvenes években a Madách Színházban szerepelt, és sokat filmezett.  Élete utolsó éveiben Nemes Nagy Ágnes Bors nénijeként szórakoztatta a gyerekeket.

Naiva szerepekkel kezdte pályáját, gyakran szerepelt zenés játékokban szubrettként, később inkább drámai hősnő, majd az anyaszínésznő szerepét alakította. Nagy hatású, sokoldalú színészetében tragikai és komikai elemek is hitelesek voltak. Molnár Gál Péter Dajka művészetének műfaji besorolására találta fel (félig-meddig tréfából) a tragikomika megjelölést. 

Vezető egyénisége lett a magyar filmművészetnek is, a Liliomfi vénkisasszonya és az Ismeri a szandi mandit? alkoholista öregasszonya, vagy a Szindbád Majmunkája és a Macskajáték Orbánné szerepeire emlékezve.

Színházi előadáson készült fotó Dajka Margitról legyezővel
1986. május 24-én hunyt el, imádott férje, Lajtos Árpád, aki rajongásig szerette a színésznőt, még aznap saját döntéséből követte őt a halálba.

Margit 1942-ben ismerkedett meg a fess vezérkari századossal, későbbi férjével, aki a háború alatt hadifogságba esett, majd pedig börtönbe került. Tíz év rabság után szabadulva első útja Dajka Margithoz vezetett, innentől életük utolsó napjáig együtt voltak. A börtönből érkező Lajtos már a Lovag utcai lakás ajtaján kopogott be, ezekkel a szavakkal:
– Lajtos Árpád vagyok, és úgy emlékszem, hogy megkértem a kezét ’43-ban, és Ön igent mondott.
– Igen? – válaszolta Dajka. – Akkor tessék befáradni.

Ez a Lovag utcai lakás volt a házaspár utolsó lakhelye.

A Lovag utcai házon 1997. májusa óta őrzi Kiss György szobrászművész által készített domborműves tábla a színésznő emlékét.

Forrás: lechnerkozpont.hu, wikipedia
Fotó: MTI

Információ

Körúti Könyvtár

1066 Budapest, Teréz körút 2-4.
útvonal
Nyitvatartás:

E-mail: fszek0601@fszek.hu
Telefonszám:
06 1 322 6656
Vezető: Kuczkó Andrea
könyvtárvezető
Beiratkozás
Regisztráció természetes és jogi személyeknek:
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap

Napijegy: 1.650 Ft / nap

Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 5.400 Ft
6 hónapra: 4.100 Ft
3 hónapra: 3.000 Ft

Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft

Kedvezmények
Online