Csók István

Csók István

(Sáregres, 1865. február 13. - Budapest, 1961. február 1.)

 

A Városligeti fasor 32. szám alatt élt a kétszeres Kossuth-díjas festő. 

A 95 éves korában elhunyt Csók István, akit „az életöröm festőjének” is neveznek, életének meghatározó részét a Terézvárosban található műteremlakásban töltötte.
Jómódú család gyermekeként született a Fejér megyei Sáregresen. Vallásos édesapja különösen fontosnak tartotta, hogy fiát az Isten, a haza és a család szeretetére nevelje, mely témák később festményein is gyakran megjelentek.

Csók István tanulmányait a budapesti Mintarajztanodában kezdte Székely Bertalan, Lotz Károly és Gregus János tanítványaként, majd Münchenben és Párizsban mélyítette el tudását a kor híres művészeinek segítségével. 1903-ban vette feleségül Nagy Júliát, a Schlick-gyár főmérnökének lányát, a pár a házasságkötés után Párizsban telepedett le. A francia fővárosban 7 évet töltöttek, majd gyermekük születésekor visszaköltöztek Budapestre. Csók István festészetének ekkor fő témája és modellje a Züzü becenévre hallgató kislánya, Csók Júlia lett.

Tekintélyes kort megélt művészünk munkáit bécsi és müncheni aranyérmek mellett kétszer is Kossuth-díjjal jutalmazták, a Magyar Nemzeti Galéria ma is számos festményét őrzi.

Csók István Városligeti fasoron töltött éveinek a Schaár Eszter szobrász által készített tábla állít emléket, melyet 1968-ban helyeztek el a villa homlokzatán.


Csók István a műteremben

Pontos információnk sajnos arról nincs, hogy a Csók család mikor költözött a Városligeti fasor 32-be, azt azonban tudjuk, hogy a historizáló villát a szintén festő Balló Ede építtette a századforduló környékén. A műteremlakás berendezéséről és hangulatáról viszont részletes képet kapunk a festő „fogadott unokája”, Palotainé Kali Gabi visszaemlékezéseiből. „Nyolcszobás ház volt. Egy fekete perzsa macska is lakott a lakásban. Nagy belmagasságú, kétszintes műterem volt. Óriási méretű vásznait mind ott készítette Csók István. A Boszorkánytáncot és a Nirvánát is. Az előbbin rajta is vagyok: háttal, sárga ruhában, nagy, loboncos hajjal."


Forrás: wikipedia.hu, lechnerkozpont.hu, cultura.hu
Képek forrása: pestbuda.hu

Információ

Körúti Könyvtár

1066 Budapest, Teréz körút 2-4.
útvonal
Nyitvatartás:

E-mail: fszek0601@fszek.hu
Telefonszám:
06 1 322 6656
Vezető: Kuczkó Andrea
könyvtárvezető
Beiratkozás
Regisztráció természetes és jogi személyeknek:
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap

Napijegy: 1.650 Ft / nap

Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 5.400 Ft
6 hónapra: 4.100 Ft
3 hónapra: 3.000 Ft

Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft

Kedvezmények
Online