Baruch ház, Bajza utca 44.

Baruch Ház - akkor
Forrás: pestbuda.hu

A Bajza utca a Városliget felé eső terézvárosi külterület keresztező dűlőútja a 19. század elején. A század közepén még a marhavásárok “szervízútja”. Erre utal a neve is: Marhahajtó út. Az 1980-as években több ütemben szabályozták, közben 1874-től hivatalosan Hajtsár utca, 1878-tól Bajza utca. Névadója Bajza József (Szűcsi, 1804. január 31. – Pest, 1858. március 3.) költő, színigazgató, kritikus, a Magyar Tudományos Akadémia és a Kisfaludy Társaság nevű írótársaság tagja.

A Bajza utca névadója, Bajza József költő és író
Bajza József költő és író, a Bajza utca névadója
Forrás: Wikipédia

A Baruch Házat, ezt a különösen díszes, halványlila színre festett magánpalotát az 1878-ban magyar nemességet, 1897-ben felsőványi előnevet nyert Baruch Samuel marosvásárhelyi birtokos és gyártulajdonos emeltette 1899-ben. Walter Crane angol képző- és iparművész, aki 1900-ban egy hónapos magyarországi és erdélyi utazást tett, az akkori főváros legszebb házának nevezte. Szülei, Jeremias Baruch és Babette Aron hét gyermeke közül még egy, Adolf is nemességet kapott. Baruch Jeremiás cége, mely megtalálható az 1887-es Czégek kézikönyvében és feltehetően terménykereskedelemmel foglalkozott, az V. Dorottya utca 11-be volt bejelentve. Ebben az időben, 1886-ban, de még 1892-ben is, Baruch Sámuel a közelben, az Andrássy út 93-ban élt, de magánpalotája felépültével a Bajza utcai palotába költözött.

Az építészek, Bálint Zoltán és Jámbor Lajos A Baruch Ház homlokzati rajza
Bálint Zoltán és Jámbor Lajos építészpáros, valamint a ház homlokzati rajza
Forrás: szecessziosmagazin.hu

A palota tervezésével megbízott Bálint Zoltánnak és Jámbor Lajosnak igen sok közös tervezésű, szebbnél szebb villája akad a környéken. Az építészpáros városképet formáló épületeivel még a századfordulót követő béke éveiben tudott kibontakozni. Főleg a korban divatos szecessziós stílusban emelték épületeiket. Számos alkotásuk az egy kézben tartó megvalósítás (Gesamtkunstwerk) remek példái. Az ő terveik alapján épült fel pár évvel később a szomszédos 42. szám alatti különleges szecessziós sarokvilla is Léderer Arthur földbirtokos, műgyűjtő számára.

A ház homlokzata gazdag növényi ornamentikával Címerpajzs dísz a homlokzaton A bejárat
Forrás: Wikimedia, kitervezte.hu

A szecessziós palota 1899-1908-ban épült. Baruch Sámuel háromemeletes palotájának architektúrája korát kissé megelőzve szecessziós, de egészen más jellegű, mint szomszédja. A homlokzatot neogót és neoreneszánsz hatást sem nélkülöző gazdag növényi ornamentika díszíti, kétoldalt pártázattal kiemelt széles rizalit tagolja, a harmadik emelet erdélyi udvarházakra emlékeztető loggiás kialakítása az utca zártsorú beépítését határozottan oldja. A bejárati kapuzat díszítése a fölötte kiugró erkéllyel nem stukkó, hanem faragott kő.

Az iskola bejárata belülről A lépcsőház Kovácsoltvas korlát a lépcsőházban A felvonó rácsozata a lépcsőházban Mennyezeti stukkódísz
Forrás: kitervezte.hu, lathatatlan.ovas.hu

Egészen különleges a palota lépcsőháza is a szecessziós stukkódíszekkel, az ívesen hajladozó motívumú lépcsőt kísérő kovácsoltvas korláttal és a felvonó védőrácsával. A belső terekben még néhány dolog emlékeztet az egykori pompára, például az első emeleti teremsorban még ma is látható a díszes falburkolat. A konyha berendezése (csempeburkolat, beépített szekrények) viszont ránézésre jó 10 évvel későbbi, erős Wiener Werkstätte ízekkel.

A konyha (mosogatók) Konyha Kandalló vörös faborítással Emeleti faragott fa falburkolat
Forrás: kitervezte.hu, szecessziosmagazin.hu

1944-ben Baruch Sámuel palotája zsidók számára kijelölt kényszerlakhely, csillagos ház lett. Ma műemlék, és a bolgár nagykövetség kezelésében van: itt kapott helyet a Hriszto Botev Bolgár–Magyar Általános Iskola és Gimnázium, amely 2011-ben, 93 évi működés után bezárt. A házban azóta a Bolgár Kétnyelvű Nemzetiségi Óvoda, a Bolgár Kisebbségi Nyelvoktató Iskola és jelenleg a Kirgiz Köztársaság Nagykövetsége is itt található. 2022. januárjában elindult az épület többütemes felújítása.

A Baruch Ház - most
Forrás: pestbuda.hu

Forrás: pestbuda.hu, lathatatlan.ovas.hu, kitervezte.hu, varosvedo.hu

Információ

Körúti Könyvtár

1066 Budapest, Teréz körút 2-4.
útvonal
Nyitvatartás:

E-mail: fszek0601@fszek.hu
Telefonszám:
06 1 322 6656
Vezető: Kuczkó Andrea
könyvtárvezető
Beiratkozás
Regisztráció természetes és jogi személyeknek:
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap

Napijegy: 1.650 Ft / nap

Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 5.400 Ft
6 hónapra: 4.100 Ft
3 hónapra: 3.000 Ft

Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft

Kedvezmények
Online