Lakóház a Zichy és a Nagymező utca sarkán, Zichy Jenő utca 30.

Zichy Jenő utca 30. - homlokzat
Forrás: budapest100.hu

A XIX. század közepén Terézváros a legforgalmasabb külváros és itt laknak a legtöbben. Fő útvonala a Király utca, ami akkor még a későbbi Andrássy út szerepét is betölti, ez vezeti el a Városligetbe irányuló forgalmat. De Terézváros akkor még "keskeny, szűk és bűzös utcák tömkelegét képezte, mely minden betegségnek, minden járványnak fészke volt". A Zichy Jenő utca a belső Terézváros egy régi utcája. A 18. század utolsó negyedében Új utca, 1874-től hivatalosan is Új utca, 1907-től gróf Zichy Jenő, 1946-tól Zichy Jenő utca a neve.

Az épület egyik ablaka Az épület homlokzata szoborfej oszlopfővel A
Forrás: budapest100.hu, kep-ter.blogspot.com

A levéltárban őrzött építési tervdokumentáció elárulja, hogy az 1870-es években már áll egy épület a Nagymező utca és akkor még Új utca sarkán. Egyemeletes lehetett, mert 1871-ben Kuncz, szül. Marcher Karolina azzal bízza meg Hild Károly építészt, hogy a házra második emeletráépítést eszközöljön és valószínűleg kap még egy kétemeletes toldalékot is. Az eredménnyel nem lehetett maradéktalanul elégedett, mert egy évvel később Buzzi Bódogot bízza meg újabb átalakításokkal. Ennek a kétemeletes épületnek a helyére épül fel 1914-ben, a világháború első évében a mostani lakóház.

A bejárati kapu A lépcsőház alulnézetből A lépcső alulról A lépcsőház
Forrás: kep-ter.blogspot.com

A telek tulajdonosa és az építtető ebben az esetben a Hunnia Építő Rt, Fodor Gyula cége. A módosított terveket február 18-án, pár hónappal a szarajevói merénylet előtt írja alá az építész. A födémek acélgerendák közötti vasbeton lemezes szerkezetűek, Fodor a félemelet + három emelet fölé, a padlásra műtermet tervez, valószínűleg fényképésznek, mert sötétkamra is van és a padlásszinten egyedül a műterem kap ablakokat. A Zichy utcai frontra kerül a házmesterlakás, a ruha-padlás, a Nagymező utcaira pedig a padlástér. A tervekből kiderül még, hogy a földszinten több üzlet is helyet kap, és hogy az udvaron "az összes levilágítók elektro üveggel fedetnek". A Nagymező utcára nyitott erkélyeket rajzol, a Zichy utcai fronton ezek elmaradtak.

Fékisz mértékszabóság - régen Fékisz mértékszabóság - most
A Fékisz Mértékszabóság a földszinten régen (balra) és most (jobbra)
Forrás: kep-ter.blogspot.com

1914 májusában némileg módosítja a terveket, amelyeket aztán a Fővárosi Közmunkák Tanácsa műszaki osztálya hagy jóvá. A korabeli eseményekről ennél több nem derül ki a tervtárból, később, 1942-ben még átalakítják a padlást, Laczkó Miklós és birtoktársa megrendelésére, ezeken a terveken egy terasz van az épület legfelső szintjén, a sarkon, mely már a ház műterem-korában is létezett, de megvan a házmester szoba, padlás, mosókonyha is. A hozzájuk kapcsolódó, Laczkó Miklós háztulajdonosnak szóló határozat szerint a padlástérben lévő házmester lakásban cselédszobát létesítettek, amelynek használatára ünnepélyesen engedélyt adnak.

Az udvar a lépcsőházból Az udvarra néző ablakok A korlát az udvar felől Az udvar a befedett traktussal
Forrás: kep-ter.blogspot.com

A Nagymező utca felőli oldalon nyilvánvalónak tűnik egy későbbi „tetőtér-beépítés” szándéka, ott a födém és a tetőszerkezet is ennek megfelelően készült. A Zichy Jenő utca felőli oldalon csak az udvari traktus van beépítve, és itt „vendégfödémet” alkalmaztak. Ebből kívülről semmi sem látszik. A félemelet átalakítása csak annyiból állt, hogy megszüntették az utca felőli megközelítését (a lépcsőt), így önálló egységgé vált. Ezzel egyidejűleg a földszinti lift előtti pihenőt meghosszabbították, és onnan indítottak egy rövid lépcsőkart, amivel helyet adtak egy könyvkötő műhelynek az udvar alatti helyiségekben, mely később iroda, végül lakás lett.

A Csillagos házak honlapja alapján 1944-ben erre a házra is felkerült a sárga csillag.

A második világháború után pedig minden a megszokott forgatókönyv szerint zajlik, a ház állami tulajdonba kerül, a lakásokat pedig leválasztják.

A csempeburkolat a folyosón Az utcai csempeburkolat a bejáratnál A lépcsőház fala A lépcsőház A folyosó
Forrás: kep-ter.blogspot.com

A ház kívülről viszonylag jó állapotban van, a tetőt is nemrég újították fel, belül meg olyan, mint egy átlagos pesti bérház. A főlépcsőházban gyönyörű a régi stukkódíszítés, ami a lépcső alatt fut végig. Nem túl hivalkodó, de elegáns a korlát és tetszetős a lépcső íve. Az eredeti metlachi csempeburkolatot csak részlegesen sikerült megőrizni és keramit csempével pótolták a hiányt. Az előtér kissé vigasztalan, csak sejteni lehet, hogy régen sokkal díszesebb volt, de az üvegbetétes bejárati kapu most is gyönyörű.

A ház kerületi szinten védett épület, és felterjesztették műemléki védelemre is.

Zichy Jenő utca 30. - most
Forrás: kep-ter.blogspot.com

Források: budapest100.hu, kep-ter.blogspot.com

Információ

Körúti Könyvtár

1066 Budapest, Teréz körút 2-4.
útvonal
Nyitvatartás:

E-mail: fszek0601@fszek.hu
Telefonszám:
06 1 322 6656
Vezető: Kuczkó Andrea
könyvtárvezető
Beiratkozás
Regisztráció természetes és jogi személyeknek:
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap

Napijegy: 1.650 Ft / nap

Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 5.400 Ft
6 hónapra: 4.100 Ft
3 hónapra: 3.000 Ft

Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft

Kedvezmények
Online