Wahrmann-palota, Andrássy út 23.
Fotó: Urbface
A pesti Andrássy út a 19. század legnagyobb szabású városrendező akciójának tengelye volt. 1883-tól Sugárútnak hívták, 1886-ban kapta az Andrássy út nevet, 1950-től Sztálin út, 1956 októberében Magyar Ifjúság útja, 1957-1990 között Népköztársaság útja volt, azóta ismét Andrássy út. Az Andrássy út 23. szám alatti Wahrmann palotát 1882 - 1885 között Freund Vilmos és Kauser János a Gottfried Semper-féle drezdai Oppenheim-palota mintájára tervezte Wahrmann Mór megbízásából.
Fotó: kozterkep.hu
A palota egyike volt a Sugárút legszebb épületeinek. Az Operaházzal szembeni sarok már helyzetéből adódóan is jelentőséget adott az épületnek. Ezt fokozta a szép arányú, egyszerű reneszánsz homlokzat, melynek kariatidás kapuja egyike az Andrássy út legszebbjeinek.
Fotó: Urbface
A kapualj legfőbb díszei a páros vörösmárvány oszlopok, melyek a lépcsőházban pilaszterekként ismétlődve kísérik a széles kő lépcsőkarokat. Az emeleti pihenők az épület legelegánsabb terei. Gazdag díszítésüket az összes felületen egybecsengő építészeti elemek adják. A padló finom terazzo mintáira a mennyezet stukkói felelnek, a színes és savmaratott üvegezésű karcsú szelvényű üvegfalak dekorációja a lakásbejáratok gazdag faragású, szinte már barokkos díszeiben köszön vissza.
Fotó: kozterkep.hu
A tulajdonos – Wahrmann Mór – első emeleti lakása, mely hajdan az egész emeletet elfoglalta, jelenleg iroda, de megtartotta reprezentatív tereinek díszítéseit. A jellegzetes nagypolgári lakás, mely saját korában nem számított rendkívülinek, mára – értő módon restaurálva - fontos és egyedi dokumentuma, mementója egy eltűnt életformának.
Fotó: wikipedia
A képen is látható főbejárat melletti két Flóra nőalak pedig a korszak legismertebb szobrászának, Stróbl Alajosnak a munkája.
Fotó: OSZK EPA
Wahrmann Mór nemcsak sikeres és mesés vagyonnal rendelkező üzletember volt, hanem az első zsidó vallású országgyűlési képviselő is, aki beírta magát a magyar történelembe.
Forrás: pestbuda.hu, wagner-peter.hu
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap
Napijegy: 1.650 Ft / nap
Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 5.400 Ft
6 hónapra: 4.100 Ft
3 hónapra: 3.000 Ft
Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft
Kedvezmények