Ulrich áruház, Bajcsy-Zsilinszky út 31.
Forrás: egykor.hu
A magyarországi épületgépészet egyik megteremtője, az osztrák gyáros, nagykereskedő Ulrich B. J. (Baptist Johannes) 1884-ben indított budapesti lerakata után 1912-ben, a Váci körút (később Vilmos császár út, jelenleg Bajcsy-Zsilinszky út) 31. szám alatt (a Dessewffy utca sarkán) hozta létre áruházát, melynek udvarában és földszintjén raktár és üzletsor szolgálta a pesti kuncsaftokat. Váci úti gyárában mindent gyártott, ami egy korabeli polgárlakás, kórház, szanatórium vagy éppen fürdő fűtéséhez, meleg víz szolgáltatásához és kényelméhez szükségeltetett, vagyis leginkább szanitereket.
Az Ulrich-áruház mint Szerelvényértékesítő Vállalat - 1970-es évek
Forrás: cronobook.com
Ezeket mind a belvárosi bemutatótermében és üzletében árulta, az árjegyzéke szerint az épület "Mindennemű csövek, légszesz-, víz- és gőzvezetéki fölszerelések, szerszámok és műszaki cikkek raktára" volt. Az államosítást követően ez lett a Szerelvényértékesítő Vállalat.
Ulrich B. J. katalógusa az árusított szerelvényekről
Forrás: antikvarium.hu, egykor.hu
Egyidejűleg – a gumpoldskircheni gyára mellett – Budapesten, a Váci út 117-119. alatt (Fövény utca sarok) is működtette az Ulrich B. J. Bádog- és Ólomárugyárat, amelyet 1948-ban államosítottak. 1949-től Ulrich Fémszerelvényárugyár Nemzeti Vállalatként működött, az '50-es évek közepétől 1964-ig Fémszerelvényárugyár volt a neve.
A Föveny utcai Bádog- és Ólomárugyár korabeli rajzon
Forrás: egykor.hu
A hatalmas sarokház 1912-ben épült, a bécsi szecesszió stílusát viseli magán, hangulatában kicsit párizsias. Nem romantikus szecessziós, semmi girland, virág, mint az ekkortájt épült, hasonló méretű és hátterű modern bérházakon, itt csupa geometria minden, színtisztán szögletes, kicsit merev, de mert csupa fény, tér, tágasság, mégsem barátságtalan. A kövezet, mint egy szőnyeg, terül a belépő elé, a lépcsőfordulóban a háromszög alakú felületen a színe is élénk maradt az elmúlt több mint 110 év alatt.
Forrás: Wikimedia
A bérház és lakói színes képet alkotnak az 1928-as lakcímjegyzék szerint. Volt itt magániskola és panzió, lakott itt 3-4 vezérigazgató, több orvos, vegyészdoktor, fűszer-és gyarmatáru nagykereskedő több is, tanárember és nyugalmazott tábornok. A húszas évekbeli telefonkönyvben, a Budapesti Lakczímjegyzékben nem egy hirdetésben olvasható Ulrich. B. J. üzletének széles választéka.
Forrás: meselohazakbudapesten.blogspot.com
Az Ulrich cég a szakma szempontjából egyedülálló árjegyzékkatalógust adott ki, amiben az elképzelhető összes szerelvény, berendezés, csőféleség, bármi megtalálható volt, minden méretváltozatával, paraméterével együtt. Az 1914. évi árjegyzék 1360 oldalon, rézkarc-szerű, rendkívül szemléletes, emellett szép képeken mutatta be a kor legújabb épületgépészeti, víz, gáz, központi fűtés, telefon berendezéseit, eszközeit, szerszámait.
Forrás: merahotel.hu
A ház homlokzata teljesen fel lett újítva a 2010-es években. Jelenleg a négycsillagos Mera Hotel és a JYSK áruházlánc egy tagja működik az épületben, valamint lakások és irodák is bérelhetők benne.
Forrás: Wikimedia
Források: egykor.hu, meselohazak.hu
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap
Napijegy: 1.650 Ft / nap
Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 5.400 Ft
6 hónapra: 4.100 Ft
3 hónapra: 3.000 Ft
Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft
Kedvezmények