A Steiner-Seidl-bérház, Király utca 18.

Steiner-Seidl-bérház
Forrás: urbface.com

Latzkovits András ruhakereskedő megrendelésére 1852-ben adták át azt a romantikus stílusú, kétemeletes bérházat, amelyet Limburszky József tervezett. Az épület hátsó frontjához 1861-ben építették hozzá Wagner Teréz megrendelésének köszönhetően azt a toldalék lakóépületet, amely Hild Károly elképzelései alapján valósult meg.

A homlokzat A homlokzatra faragott házszám Faldísz a homlokzaton, két ablak között A legfelső szint ablakai
Forrás: urbface.com

A bérházban 1876-tól tartott fent magának egy emeletnyi lakosztályt Jálics Kálmán bornagykereskedő, a Magyar Nyugati Vasút Rt. (MNyV) igazgatója, illetve 1894-től szintén egy lakosztálynyi részt Jungfer Gyula európai hírű díszműkovács és műlakatos, aki számtalan budapesti köz- és magánépítkezésen hagyta ott tehetségének kézlenyomatát. A művész ekkoriban a Budapesti Egyesült Lakatos Ipartestület elnökeként is tevékenykedett.  1888-tól szintén itt élt Steiner Mihály budafoki bortermelő és nagykereskedő, a Magántisztviselők Takarék és Hitelszövetkezete igazgatósági tagja, aki 1900-ban azért vette meg az otthonának is fedelet nyújtó házat, hogy az ingatlan helyén egy háromemeletes, szecessziós stílusú lakóházat építtethessen fel. A magasföldszintes házat 1902-ban avatták fel.

Jungfer Gyula, díszműkovács és műlakatos
Jungfer Gyula, díszműkovács és műlakatos, a ház egyik híres lakója
Forrás: Wikipédia

Az épületet 1906-ban vásárolta meg Seidl Emil MÁV vezérigazgató, aki ebben az évben a Maróti Géza szobrász műhelyében dolgozó tanulókkal azért vakoltatta ki a ház homlokzatán a két groteszk, germán-azték-maja hatású mitikus arcot és az ablakok felett látható két-két sárkányt, hogy építészetileg is emléket állíthasson fiatalon elhunyt bátyja, Seidl Antal (Anton Seidl) karmester előtt.

Seidl Antal, világhírű karmester
Seidl Antal karmester, akinek emlékére vakoltatta ki testvére, Seidl Emil, a ház homlokzati szobrait
Forrás: Wikipédia

A New York-ban elhunyt világhírű karnagy ugyanis jelentős szerepet töltött Richard Wagner életében, amikor is a „Niebelung gyűrűje” kottamásolásával hamar megismertette a négy operából álló Ring-ciklust Európában és Amerikában. Seidl Antal később a New York-i Metropolitan állandó Wagner karmesterévé vált, 1897-ig úgy vezényelt le csaknem 500 előadást, hogy mellette a New Yorki Filharmonikusok vezető karmesteri tisztségét is ellátta, a zenekar történetében eddig egyelten magyarként. Koncert dirigensként Antonín Leopold Dvořák cseh zeneszerző IX. (Az Új Világból) szimfóniájának ősbemutatójával vívta ki a leghangosabb sikert az Egyesült Államokban- erre utalnak a homlokzat aztékos arcai is.

Mitikus arc az épület homlokzatán Az egyik ablak Sárkányok az ablak felett A sárkányos ablak alsó fele Az épület bejárata, felette a homlokzatba faragott házszám
Forrás: urbface.com

Az épület ismertebb lakója volt Noisser Sándor karmester, Rátkai Sándor színész-komikus és Andor Aladár György csillárgyáros. Jelenleg is bérházként üzemel, a földszinten éttermekkel.

A Steiner-Seidl bérház - most
Forrás: utcater.hu

Forrás: urbface.com

Információ

Körúti Könyvtár

1066 Budapest, Teréz körút 2-4.
útvonal
Nyitvatartás:

E-mail: fszek0601@fszek.hu
Telefonszám:
06 1 322 6656
Vezető: Kuczkó Andrea
könyvtárvezető
Beiratkozás
Regisztráció természetes és jogi személyeknek:
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap

Napijegy: 1.650 Ft / nap

Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 5.400 Ft
6 hónapra: 4.100 Ft
3 hónapra: 3.000 Ft

Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft

Kedvezmények
Online