Révész villa, Városligeti fasor 40.
Forrás: FSZEK Budapest Gyűjtemény (részlet)
A kívül-belül szecessziós és premodern jegyeket egyaránt felvonultató villaépület 1914 és 1915 között épült fel Révész Sámuel és felesége, Stern Lili számára. A művész házaspár ebben az épületben lakott és itt volt műtermük is.
A Király utca meghosszabbításaként értelmezhető fasor az Andrássy út kiépüléséig az egyetlen útvonal volt a felüdülést nyújtó Városligetbe. A villa megépülésének idején az immáron kevésbé forgalmas fasor elkezdett beépülni és fokozatosan eltűntek a korábbi hatalmas kertek. A környék leginkább figyelemreméltó épületei a Pecz Samu által tervezett evangélikus templom és fiúgimnázium, Árkay Aladár által tervezett református templom.
A fasor ettől függetlenül - különösen a város más részeihez viszonyítva - régen is kifejezetten nyugodt és zöld maradt, így nem csoda, hogy egykor itt működött a Herzl- és a Glück szanatórium, valamint a Batizfalvy-féle vízgyógyintézet, ma pedig főként magánvillák, követségek és cégek székhelyei találhatóak a környéken. A Révész-villában a magánlakások mellett egy óvoda is működik.
Révész Sámuel, a villa építésze és tulajdonosa (balra) és társa, Kollár József, építész (jobbra)
Forrás: guideathand.com
A villa az építész-tulajdonosról kapta nevét, hiszen tervei a Révész Sámuel-Kollár József tervezőpárosnak köszönhetők, akik egyébként mintegy százötven közös épületet jegyeznek Budapesten. A két szakember a hamburgi származású, de hazánkban letelepedett Schmahl Henrik irodájában ismerkedett meg, majd 1900-tól az első világháború kezdetéig együtt dolgozott. Közös irodájuk a Zrínyi utca 12. alatt működött. Korai munkáikon gyakran a neogótikus elemek alkalmazását, míg későbbi terveiken - így a fasori villaépületen - a német Jugendstil szabadabb formáit és a bécsi Wiener Werkstätte geometrikus motívumait lehet felfedezni. Első közös épületeik egyike az 1901 és 1903 között elkészült Lónyay utcai Központi Zálogház.
Forrás: szecessziosmagazin.com
Az 1910-es évek elején épült föl a Deák Ferenc utca 17. alatt található szecessziós lakó- és áruház, majd az egyik legkiemelkedőbb alkotásuk, a Deák Ferenc utca 23. alatti, a városképet máig meghatározó, egykori Modern és Breitner áruház és lakóház. Szintén ekkoriban készült el a Révész-villa melletti két épület, Schuler Jenő villája a Városligeti fasor 42. szám alatt, valamint a 44. szám alatti Basch-villa. Sajnos az utóbbi két épületet igencsak átalakították az elmúlt néhány évtizedben.
A Révész-villa azért is különleges ezek sorában, mert az építész részben a maga és családja számára tervezte. A bejárati kapun belépve a terrakotta alapon nyugvó, életnagyságú figurák tűnnek fel elsőként, amelyek Somlai Tibor, a Fent és lent - Pest-budai lépcsőházak 1835-1945 című könyv szerzőjének szerint Pierre Puvis de Chavannes francia festő női alakjaira emlékeztetnek.
Forrás: szecessziosmagazin.com, welovebudapest.com
Az előtér mozaikpadlójának geometrikus díszítése mellett a középen álló lifthenger alakú üvegburkolata ötlik még szembe. A kazettákban korábban ólomüveg betétek voltak, ezek közül csak néhány maradt meg. A felvonó érdekessége, hogy nincsen hívógomb, csak kulccsal használható, az emeleten lakók kiszállás után visszaküldik a földszintre. Ha ezt elmulasztják, akkor fel kell gyalogolni.
Forrás: welovebudapest.com
Az első emeleti galéria geometrikus vaskorlátjai és oszlopai a Wiener Werkstätte hatását mutatja. A pihenőkön lévő kilencosztatású ablakok ólomüveggel díszítettek. Sok más budapesti épület lépcsőházához hasonlóan a díszítés az első emelettől jóval egyszerűbb.
Emléktáblák a villa falán (jobbra a háttérben), melyek közül egyik Rónai Mihály András költőnek állít emléket (balra)
Forrás: Wikipedia, szombat.org
A ház híres lakója volt Rónai Mihály András költő és felesége, Gábor Marianne festő, akikre emléktáblák emlékeznek a ház falán. A villát - több más fasori házzal együtt - 2013-ban nyilvánították műemlékké. A védelem célja az indoklás szerint a historizáló-késő szecessziós stílusú Stern-Révész-villa építészeti, belsőépítészeti, képző- és iparművészeti értékeinek megőrzése.
Forrás: welovebudapest.com
Forrás: welovebudapest.hu
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap
Napijegy: 1.650 Ft / nap
Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 5.400 Ft
6 hónapra: 4.100 Ft
3 hónapra: 3.000 Ft
Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft
Kedvezmények