A szecessziós „ikrek”, Lázár utca 7-9.
A Lázár utca régen, baloldalon az "ikrek", szemben a Szent István Bazilika
Forrás: Fortepan / Kádár József
A Lázár utca 7. és 9. házak egyszerre születtek, a stílusuk is hasonló, csak részletekben különböznek. Mindkét ház homlokzatán el van helyezve egy míves "Tervezte Freund Dezső műépítész" felirat, a szélső első emeleti ablak alsó sarkánál, a 9. számú háznál a baloldalon, a 7-nél a jobb oldalon (szimmetrikusan). A műkő lábazat egyforma mindkét házon, teljesen jó állapotban van, de több helyen összefirkálták.
Forrás: egykor.hu
Felirat az első emeleti ablakok mellett: Lázár utca 9. (balra) és 7. (jobbra) falán
Forrás: Google Maps
A 9. számú ház állapota rosszabb, a vakolat fele már lehullott, az erkélyek alja és a mellvédek leromlott állapotban vannak. A földszintet újra vakolták, a színe még szép (világos sárga), de ez is már elkezdett hullani. Megmaradtak a faragott díszes fa nyílászárók. A falmezőkben geometrikus jellegű díszek, az utca felőli ablakok mellett növényi díszek találhatók. Figurák csak a bejárati ajtó fölött jelennek meg: két absztrahált mókus, gyümölcskosárral.
Forrás: kep-ter.blog.hu, hessenwinkel.wordpress.com
A 7. számú ház szépen fel van újítva, a falmezőket díszítő minták hasonlók a másik ház mintáihoz, néhol megegyeznek velük. Az ablakok alatt madár és mókus figurák találhatók, a középső ablakoknál pedig emberfejekkel lezárt pilaszterek. A bejárat fölött is szakállas férfifej őrködik, két oldalán növényi mintával. Itt is régi fa nyílászárók vannak. A szomszéd épület szigorúbb geometrikus ablakformáinál szabadabb az üzletek nyíláskereteinek formálása; a finom formálású bejárati ajtón pedig már ívek is megjelennek. A földszinti nyíláskeretek barnák, az emeleti ablakkeretek egységesen sötétzöldre vannak festve.
Forrás: kep-ter.blog.hu, 24.hu, szecessziosmagazin.com
Mindkét ház földszint fölötti része francia udvaros, a lakások minél jobb megvilágításának biztosítása érdekében. A kapuk a beépítési vonaltól visszahúzottak, így azoktól jobbra-balra is üzletbejáratok lehettek. A két bérház magyaros-szecessziós díszítése és ornamentikája csak részleteiben tér el. A kapualj díszítése szecessziós stukkó, kék-zöld mázas kerámia. Az udvar függőfolyosójának lemeze acélszerkezetű, a korlát szecessziós kovácsoltvas. Az udvar teljes egészében raktár célra alápincézett, s a raktár-megvilágítás érdekében az udvarburkolat üveg- és klinker-tégla.
Forrás: kep-ter.blog.hu, szecessziosmagazin.com
A mostani épület elődjéről a Levéltár annyit árul el, hogy 1864-ben Policzer Mayer rendelte meg Hild Károlytól egy földszintes lakóház átalakítását e telken. A tizenkilencedik században, még az Andrássy út kialakítása előtt zsúfolt és sűrűn lakott környék volt ez, a keskeny utcákban földszintes vagy egyszintes házakkal. Többnyire kereskedők lakták, ráadásul az utca közel volt a Hermina térhez (nagyjából a mai Operaház helye), ami zsibvásárairól volt híres, sőt az Andrássy út építésének első szakaszában a vurstli is ide költözött.
Hild Károly által átalakított lakóház alaprajza (1864)
Forrás: archivportal.hu (kep-ter.blog.hu)
A szecessziós ikerház 1911-ben épült, tervezője Freund Dezső volt. Kivitelezők: Rothauser Lajos és József építőmesterek. A 7. sz alatti ház építtetője Láner Gyula és társai, a 9. sz. alattié Schreiber Hanni, majd mindkettőt használatba vette Strausz Lajos és Gyula. Strauszék sokáig maradtak, a különböző terveken építtetőként még 1942-ben, sőt 1946-ban is felbukkan a család neve. A háború után viszont a szokásos forgatókönyv történt: a ház lassan állami tulajdonba és ezzel az IKV kezelésébe került. Egy 1946-ban végzett lakás helyreállítás ténye pedig utalhat esetleges háborús sérülésekre. Az ötvenes években itt is elkezdődnek az átalakítások, ami a nagy lakások leválasztásával járt.
Freund Dezső, az "ikrek" építésze
Forrás: Wikipédia
Az egyik ekkori építési munkálatnak egész szívmelengető története van. Városi társasházak lakosai közül sokan bármit megtennének azért, hogy saját, de legalább a többi lakóval közösen használható tetőteraszuk legyen, ahol csendes születésnapi bulit tarthatnak, napfürdőzhetnek, vagy épp néha kiülhetnek figyelni a várost. A valós lehetőségek azonban sokszor keresztülhúzzák ezt az álmot: a budapesti lakásállomány jó részének otthont adó XIX. és XX. századi társasházak jelentős részén ugyanis nincs lapostető, máshol pedig a lakók nem jutnak megegyezésre a kérdésben, hiszen a nyilvánvaló balesetveszély elhárítására kisebb-nagyobb összegeket kellene bedobni a közösbe, ez pedig máris kevésbé vonzóvá teszi a terveket.
Forrás: archivportal.hu
Nem így volt ezzel az Operaház és a Szent István-bazilika közt nyújtózó Lázár utca 9. számú ház lakóközössége, akik 1954 nyarán eldöntötték: egy zuhanyzót és homokozót is magában foglaló napozót építenek a tetőre.
A megnyitóról beszámoló Esti Budapest (1954. szeptember 1.) szerint az ötlettel előálló lakóbizottsági instruktor, Steiner Imréné a házban élő gyerekeket akarta meglepni az új játszótérrel, de nyilvánvalóan nem csak ők, hanem a szüleik, illetve szomszédjaik is örülnek majd a változásnak, hiszen az ezzel nyíló napozási, illetve táncolási lehetőség mellett az udvarról is sokkal kevesebb hang szűrődik majd be a lakásokba.
„Felhordtak az ötödik emeletre mintegy 40 mázsa sódert és vagy hat mázsa cementet. Esténként, vasárnaponként építette. A ház szakemberei irányították a munkát, felvezették a vízvezetéket és az áramot, elvégezték az asztalosmunkát” – olvasható a cikkben.
A tetőtér, ahova valószínűleg a napozó épült fel (zöld keret)
Forrás: 24.hu
A történet néhányak fejében talán azt a látszatot kelti, hogy a házban élők egyszerűen csak a gyerekzsivajt szerették volna távolabb tudni a saját lakásaiktól, de ez egyáltalán nem volt így – világított rá egy évvel később az Esti Budapest (1955. nov. 15.), aminek tudósításából egyértelműen kiderül, hogy a lakóbizottság tényleg imádta a gyerekeket, hiszen még mesedélutánokat és bábszínházi előadásokat is szerveztek nekik. A mindig más lakásban tartott vetítéseken a környéken élő kicsiket is szívesen látták, feltéve persze, ha ötös magaviseletűek – magyarázta az ekkor már Mese néniként emlegetett Steinerné.
A közelmúltban a Lázár utca 9. házat felújították, ismét friss sárga színben virít a vakolat.
Forrás: utcater.hu
Források: 24.hu, egykor.hu, kep-ter.blog.hu
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap
Napijegy: 1.650 Ft / nap
Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 5.400 Ft
6 hónapra: 4.100 Ft
3 hónapra: 3.000 Ft
Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft
Kedvezmények