FSZEK Körúti Könyvtár, Teréz körút 2-4.  

Teréz körút 2-4. épülete régenFotó: fortepan.hu

A lakóházat építtette Mocsonyi György, tervezte Voita Donát. 1871-1874 között épült, eklektikus stílusban. Az eredetileg három emeletes lakóépület özv. Gróf Bissingen-Nippenburg Rudolfné megbízásából 1929-ben további két emelettel bővült Rainer Károly tervei alapján.   

Teréz körút 2-4. egyik erkélye alulnézetbenFotó: budapest100.hu

Az épület földszintjén 1935-ben nyílt az ERMA üzletház, melyet két fiatal lány alapított. Az egyiket Herzmann Erzsébetnek, a másikat Goldberger Mariskának hívták. Összeillesztették a két utónév első két betűjét, így lett az Erzsikéből és Mariskából ERMA. Az eredeti bolt 1922-től a József körúton működött, de azt kinőtték és elhatározták, hogy a divatosabb Andrássy út közelében keresnek nagyobb üzletet.

Így találtak rá a Teréz körút 2-4. számú házban Neiger Jakab* tönkrement vendéglős nagyméretű üzletére. Rákos Pál építészt bízták meg a helyiség átalakításával: mindenképpen tágas és magas csarnokot képzeltek el, ahol a vásárlók természetes fénynél gyönyörködhetnek a függönyökben és textíliákban. Ezért Székely Béla építőmesternek, akkor újszerű módon számos tartóoszlopot kellett kiváltania. Az üzlet új színfoltot jelentett a fővárosban. A Tér és Forma című építészeti folyóirat külön cikkben foglalkozott az új ERMA-val:

„A mai kor üzlet- és portálépítője arra helyezi a hangsúlyt, hogy az egyszerű formák megőrzése mellett az árut előnyösen lehessen kiállítani. A múlt és a ma portálépítése között az a különbség, hogy a kirakatszekrény célja megváltozott, vagyis egyetlen nagy üvegtáblává alakult át, és szabad betekintést enged magába az üzletbe.” (Ezt a hatalmas üvegportált – többszöri átalakítás ellenére – máig sikerült megőriznie az üzletnek.) 
 


A ma is látható ERMA neon felirat
Fotó: retronom.hu

Az ERMA a II. világháborút megelőző években már egész Európában ismert kézimunkaháznak számított, ahol már női és férfi divatárut, kötött és szövött ruhaneműt, magyaros hímzett blúzokat is árusítottak. Csomagküldő és ingyenes tanácsadó szolgálatot is igénybe vehettek a betérők. Jelentős exportot is bonyolított a cég.  

Az üzlet túlélte a II. világháború pusztításait, de csak szerény, bár kifogástalan minőségű választékkal fogadta a vevőket. Hosszú ideig a Röltex boltjaként működött az ERMA. A neon felirat a mai napig hirdeti nagymúltú üzletét.  

Az amúgy két bejárattal és két belső udvarral rendelkező lakóházat 1956-ban belövés érte, melynek során a lakóház középső része megsemmisült.  

Az épület az 1956-os belövés utánFotó: Hungaricana

A helyreállítások után a ház földszintjén több évtizedig rádió villamossági üzlet (később KERAVILL) működött.   

Újabb átépítést követően 2021. szeptember elsején itt nyitotta meg kapuit a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár új fiókkönyvtára, a Körúti Könyvtár.  


A felújított FSZEK Körúti Könyvtár ma
Fotó: FSZEK


Szöveg forrása: retronom.hu
*Javítva Neiger Jenőről a Vendéglősök Lapja 1922 (38. évfolyam, 1. szám) alapján - szerk.

Információ

Körúti Könyvtár

1066 Budapest, Teréz körút 2-4.
útvonal
Nyitvatartás:

E-mail: fszek0601@fszek.hu
Telefonszám:
06 1 322 6656
Vezető: Kuczkó Andrea
könyvtárvezető
Beiratkozás
Regisztráció természetes és jogi személyeknek:
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap

Napijegy: 1.650 Ft / nap

Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 5.400 Ft
6 hónapra: 4.100 Ft
3 hónapra: 3.000 Ft

Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft

Kedvezmények
Online