A Kertész Imre Intézet székháza: az Eisele-villa, Benczúr utca 46.
Forrás: bparchiv.hu
A Benczúr utca 46. szám alatti villa új funkciójának köszönhetően visszakaphatta régi fényét. Az Eisele család, melyről az épület a nevét kapta, a századforduló egyik prominens iparos famíliájának számított. Eisele József kazángyáros 1861-ben alapított gyárát fiai, Vilmos, ifjabb József és Ödön 1900-ban örökölték meg, de már korábban társtulajdonosai voltak. Közülük Vilmos a felvidéki származású könyvkiadó és -kereskedő család lányát, Kilián Máriát vette feleségül. Az akkor még Nagy János utcai ingatlant 1908 decemberében ők vásárolták meg, de nem a gyártulajdonos, hanem a felesége nevére, 90 000 koronáért. A villát 1910-ben Hoepfner Guido és Györgyi Géza tervezte. Hoepfner ekkor már évek óta együttműködött Györgyivel, akit a budai várpalota építkezései során ismert meg Hauszmann Alajos irodájában. A ház terveit a Fővárosi Közmunkák Tanácsa 1909. június 28-án hagyta jóvá.
A villa tervezői: Hoepfner Guidó (balra) és Györgyi Géza (jobbra)
Forrás: magas-tatra.info, Wikipédia
A villa alaprajzai
Forrás: bparchiv.hu
A ház egyedi karaktert képvisel a szecesszió magyar építészettörténetben. A háromszintes villa kívül és belül is izgalmas részletekkel gyönyörködteti a látogatót. Főhomlokzata zárt és nyitott erkélyekkel, geometrikus szecessziós díszekkel tagolt – stílusára a kerítés kő- és kovácsoltvas formái is rímelnek. A földszint a fogadótereké: a lépcső alatti előtér a faburkolatú hallba nyílik, melynek középkorias, ódon hangulatát fokozza a szemben álló robusztus kályha. Az utcafronton nappali („fogadószoba”) és dolgozószoba („úri szoba”) volt, a hall másik oldalán pedig üvegajtó vezetett a fényes, üvegezett, mettlachi padlóburkolatú télikertbe, onnan pedig a teraszra.
A felújítás előtt
Forrás: epiteszforum.hu, bparchiv.hu
Mivel a ház tömegével szinte teljesen kihasználja a telek adottságait, kert, zöldfelület hiányában ezek az intim terek szolgálták a lakók és a vendégek nyugodt pihenését. A télikertből és a teraszról is megközelíthető az ebédlő, ahol a németalföldi főúri rezidenciák kényelmét idéző kandalló található. Az egykori ebédlő dongaboltozatát aprólékosan kimunkált stukkódísz tagolja. Ebben a teremben egy újabb korstílus jelenik meg, leginkább itt érvényesül az angol Arts and Crafts mozgalom hatása az angol neogótika eszköztára által.
A felújítás előtt
Forrás: epiteszforum.hu, bparchiv.hu
Itt áll a tűzpiros Bogányi-zongora, mely vonalvezetésével élénk kontrasztot képez az ódon enteriőrrel. A szoba titkos fali szekrénykékkel és részletekkel gyönyörködtet, és innen nyílik egy apró helyiség, amelyben a rendezvényeket kiszolgálandó ételliftet helyeztek el. Étellift egyébként eredetileg is volt az épületben, valószínűleg ugyanezen a helyen, de a terveken ezt Hoepfner nem jelöli.
Forrás: epiteszforum.hu
A hallból egykarú fa lépcső vezet az emeletre, ahol tágas hálószobák és vendégszoba található. Az emeleti erkélyek a két nagy, utcafronti hálóból nyílnak. A lakórészek korszerű fürdőszobákkal voltak ellátva, melyek eredeti állapotát már nem ismerhetjük a későbbi átalakítások miatt. A kiszolgáló helyiségek – konyha, cselédszobák, raktár, mosókonyha, vasaló és mángorló – a pincében és a padlásszinten kaptak helyet, az épület hátsó traktusában pedig a földszinten kocsiszín és istálló, az emeleten a szénapadlás és a kocsislakás volt. Ma itt találhatóak a kutatóknak szánt apartmanok. Ezek egy kis hátsó kertre néznek, ahol egy eredeti, oroszlánmancsokat formázó kőasztal, és egy újonnan elhelyezett díszkút áll.
Forrás: epiteszforum.hu, bparchiv.hu, kerteszintezet.hu
Az 1952-es államosítást követően először a Vegyipari Dolgozók Szakszervezetének székházaként, majd szociális otthonként működött évtizedekig. Ez idő alatt a régi berendezést széthordták, és csupán valamikor az 1980-90-es években esett át egy szakszerűtlen felújításon. Azóta a Fővárosi Önkormányzat tulajdonában volt, egészen 2017-ig, amikor a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány megvásárolta a Benczúr utca 46. szám alatti villát a Fővárosi Önkormányzattól.
Forrás: epiteszforum.hu
A megújult villa történeti épületként a téma foglalata lett, az intézetet működtető Közép- és Kelet-európai Történelem- és Társadalom Kutatásért Közalapítvány a névadó Kertész Imre Nobel-díjas író hagyatékrészein túl Arthur Koestler, Petri György, Pilinszky János és Sziveri János alkotói hagyatékát is gondozza. Olyan magyar írókét és költőkét, akik a diktatúrákban, a totalitariánus elnyomásban való létre, a túlélés drámáira fókuszáltak szinte teljes életművükben. A négyszintes házat körülvevő kertben Juha Richárd szobrászművész bronz mellszobrai láthatók róluk.A közelmúltban gazdagodott az intézmény Pressburger György magyar származású olasz író, újságíró, műfordító írói hagyatékrészével is.
Forrás: epiteszforum.hu, kerteszintezet.hu, meonline.hu
A teljes körű felújításban az eredeti – kissé Hoffmann, Moser és Mackintosh világára emlékeztető – díszítések többségét Szalay Tihamér és Ficzere Anett egykori szépségükben állították helyre. Az átalakítás nagy érdeme, hogy a hatékonyan használta fel az eredeti történeti térszerkezetet a jelenkori funkcióknak megfelelő kialakítással egyidejűleg. Ehhez azonban a tetőszerkezet és a padlástér felszámolására is szükség volt, ahol egy felülvilágítós, látványos előadótermet alakítottak ki a nagyobb rendezvények lebonyolítására.
Forrás: epiteszforum.hu
Az utcafronti oromzat mögött egy kisebb tárgyaló is helyet kapott. A nyílászárók az eredetiek pontos másolatai, bár az ablakokról néhol hiányzik egy-egy keresztosztó. A cselédlépcsőt átalakították, közepére lift került, mely által az egész épületben akadálymentes a közlekedés. A pince egykor salétromos, beázott tereiben gázcsövek lógtak, ma itt találhatók a mobilpolcos iratraktárak és a helyiségek, ahol az iratok digitalizálását végzik.
A felújított épületet 2020-ban adták át ünnepélyes keretek között, mint a Kertész Imre Intézet új székházát. A Kertész Imre Intézet a kutatók mellett a szélesebb közönséget is várja irodalmi és társművészeti programokkal, de kutatói és fordítói ösztöndíjprogramokat is rendszeresen hirdet.
Forrás: epiteszforum.hu, kerteszintezet.hu
Források: Magyar Építőművészet, bparchiv.hu, epiteszforum.hu
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap
Napijegy: 1.650 Ft / nap
Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 5.400 Ft
6 hónapra: 4.100 Ft
3 hónapra: 3.000 Ft
Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft
Kedvezmények