Egykori Székesfővárosi Felsőkereskedelmi Iskola, Izabella utca 46.
Forrás: FSZEK Budapest Gyűjtemény
Az Izabella utca a terézvárosi külterület keresztező utcája volt a 19. század közepén, ekkor még névtelenül. Rendezett utca az 1870-es évektől lett, 1872 óta viseli mai nevét.
A 46. szám alatt álló épületet Barcza Elek tervezte. Az építész diplomája megszerzését követően hosszabb külföldi tanulmányútra ment, majd hazatérve Schulek Frigyes irodájában helyezkedett el, és részt vett mestere mellett a Mátyás-templom restaurálási munkáiban. Később önállósította magát, és több közintézményt tervezett a főváros műszaki karának építészként és műszaki tanácsosaként, köztük az Izabella utcai Felsőkereskedelmi Iskolát is.
Osztálykép a Wesselényi Miklós felső kereskedelmi iskolában - 1934
Forrás: centropa.org
Radnóti Miklós, költő, a Felsőkereskedelmi Iskola egyik érettségizettje
Forrás: hirmagazin.eu
Ez az őáltala tervezett és 1900 körül épült sarokháznak több különlegessége is van. Ide járt egykor a tragikus sorsú költő, Radnóti Miklós, akinek érettségi bizonyítványát 1927-ben az akkor még Wesselényi Miklós után elnevezett iskola állította ki.
Forrás: Wikipédia, pestbuda.hu
Az épület helyt adott az 1960-as évektől a Szent István Egyetem Élelmiszertudományi Karának, jelenleg pedig az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karához tartozik, és az egyetem több más épületével együtt energetikai és egyéb más állagjavító munkákon esett át.
Az épület Izabella utcai homlokzata előtt 1937-ben helyezték el az I. világháborúban hősi halált halt diákok emlékére készült szobrot, amelynek feliratát 1990-ben kiegészítették a II. világháborúban elhunytak neveivel is. Az alkotás egyébként egy szombathelyi szobor másolata.
Forrás: pestbuda.hu, Wikipédia
A 2010-es években kezdték meg az épület homlokzati felújítását, valamint a tetőtér beépítését. A munkálatokat 2018-ban fejezték be. Kívülről látványos a változás, hiszen a homlokzat régen volt ilyen újszerű. Ha összehasonlítjuk az épület mai képét egy 1913-ban készült fotóval (lásd a cikk elején – szerk.), azonnal megbizonyosodhatunk arról, hogy a homlokzat szinte az eredetivel megegyező állapotú.
Forrás: Facebook, Wikipédia, pestbuda.hu
Bár a felújítás előtt sem volt rossz állapotban, a kisebb-nagyobb vakolathibákat mind kijavították, pótolták a hiányzó díszeket, és az Izabella utcai fronton, az első emelet magasságában lévő, eddig üresen árválkodó táblakeretbe márványtábla került, igaz, még felirat nélkül.
Forrás: 6.kerulet.ittlakunk.hu, Facebook, Wikipédia
Bár kívülről alig látható, de a padlásteret beépítették, amelynek során több új irodahelyiséggel gazdagodott az intézmény.
Forrás: Wikipédia
Források: pestbuda.hu, elkem.etk.szie.hu, Wikipédia
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap
Napijegy: 1.650 Ft / nap
Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 5.400 Ft
6 hónapra: 4.100 Ft
3 hónapra: 3.000 Ft
Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft
Kedvezmények