Hunyadi téri Vásárcsarnok, Hunyadi tér 4-5.
Forrás: FSZEK Budapest Gyűjtemény
A Hunyadi tér a 19. század közepén, az 1870-es években alakult ki az Andrássy út rendezésével párhuzamosan. Nevét hivatalosan 1874 óta viseli.
A Hunyadi téren két középület áll: egyfelől a IV. számú vásárcsarnok, amely a tér délkeleti sarkától a Szófia utca mentén átnyúlik a szomszédos Eötvös utcába, másfelől a Pesti Barnabás Élelmiszeripari Szakgimnázium és Szakközépiskola a tér északnyugati oldalán, a Vörösmarty utca sarkán. A csarnok előtti úttest túlsó oldalának szinte teljes hosszában a szabadtéri piac foglal el egy keskeny sávot a térből. Azon túl kezdődik a körbekerített park, amelynek infrastruktúrájához szökőkút, zenepavilon, játszótér, sportpálya, valamint egy kávézót és mellékhelyiségeket is magában foglaló kioszképület tartozik.
Czigler Győző, építész (balra) és tervrajza a Vásárcsarnokról (jobbra)
Forrás: Wikipédia, FSZEK Budapest Gyűjtemény
A Vásárcsarnok a főváros egyik legkisebb, hangulatos és nemzeti védettséget élvező vásárcsarnoka. Czigler Győző tervei alapján épült 1897-ben. Stílusát tekintve hasonlít a vele szinte egy időben épült másik négy vásárcsarnokhoz. A csarnoktér háromhajós, bazilikális elrendezésű. A tetőszerkezet acéltartói ellipszis ívűek, szegecseltek. A külső homlokzat díszei a falpilléreken lévő ökör- és sertésfej gipszstukkó elemek. A félköríves ablakok záróköveit szatírfejek, az ereszszegélyeket palmettadíszek és oroszlánfők díszítik. A szocializmus idején a belső térben sok otromba rongálás történt, az oldalhajókban azonban máig megmaradtak az eredeti kofastandok öntöttvas díszítéseikkel és rácsaikkal.
Forrás: pestbuda.hu, Wikipédia, epiteszforum.hu
A Hunyadi teret határoló épületek közül kiemelkedik a vásárcsarnok épülete, amely homlokzatkialakításában erősen különbözik a megszokott piacformától, a tér felőli utcaképben hagyományos lakóháznak tűnik, és csak az oldalhomlokzata árulja el eltérő funkcióját.
A tér keletkezéstörténete szorosan összefügg az egy háztömbnyire haladó egykori Sugárútéval, későbbi legfontosabb funkcióját is döntően meghatározta a mai Andrássy út építése. Budapest új közlekedési főútvonala ugyanis érintette Terézváros központi piacterét, a hajdani Hermina teret, az akkori fővárosi telekpolitika következtében azonban ez a városszöveti szempontból értékes közterület beépült, ma Magyar Nemzeti Operaházként él a köztudatban. Az addig ott működő piacnak ezért új helyszínt kellett keresni, melyre egy, még beépítetlen, a Sugárút mellett fekvő területet jelöltek ki, amely már ekkor is, de legkésőbb 1874-től kezdve a Hunyadi tér nevet viselte.
Forrás: Wikipédia
Egy magánvállalkozás 1882-ben kérvényezte a vásárcsarnok építését, amelyet végül a Törvényhatósági Bizottság saját költségén tervezett megvalósítani. Erre majd csak tizenöt évvel később, a négy másik pesti vásárcsarnokkal egy időben került sor, és hiába tervezték elsőként, csak a IV. sorszámot kapta. Miután a Hunyadi téri piac beköltözött a vásárcsarnokba – ahogy a Klauzál téri és a Rákóczi téri –, a tereket 1898-ban parkosították.
A vásárcsarnok létének dacára évtizedek óta működő szabadtéri piac története a különböző forrásokban csak nehezen követhető nyomon. A tanács például már 1898-ban idénypiacokat engedélyezett a vásárcsarnokoknál, de ezeken kizárólag nagykereskedelmi mennyiségben lehetett kocsikról gyümölcsöt árusítani. A mai őstermelői piac azonban csak a második világháború után alakulhatott ki, ráadásul eleinte még pincékből folyt az árusítás.
Forrás: sporttipp.hu, welovebudapest.com, foursquare.com
Az 1980-as évek végére a tér és a vásárcsarnok egyre lehangolóbb képet mutatott. 1989-ben napvilágot látott egy tanulmányterv a csarnok 1991-ig ütemezett átfogó rekonstrukciójáról, amely magában foglalta a termelői piac korszerűsítését is. Ám ebből a tervből semmi nem valósult meg. Az önkormányzat képviselő-testülete végül 2015 decemberében döntött a Hunyadi téri vásárcsarnok felújításáról. Ehhez 2017-ben fogtak hozzá, mely során a vásárcsarnok homlokzata teljes egészében megújult, az eredeti tervek alapján restaurálták. Ez a fázis 2019-ben el is készült.
A felújítás előtt
Forrás: Wikipédia
Belső tereinek felújítása a közeljövőre van betervezve. A tervek szerint megnyitnák a vásárcsarnok Szófia utcai homlokzatát, ezzel egy időben gyalogosbaráttá tennék a környező utcákat is. Mivel a cél, hogy a Hunyadi téri vásárcsarnok ne csak piacként funkcionáljon, hanem közösségi térként is, ezért a tervezők céljai között szerepel, hogy az épületben lehessen kulturális rendezvényeket is szervezni majd.
Forrás: pestbuda.hu
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap
Napijegy: 1.700 Ft / nap
Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 5.600 Ft
6 hónapra: 4.300 Ft
3 hónapra: 3.100 Ft
Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft
Kedvezmények