Holndonner Nándor bérháza, Hajós utca 16-18.
A bérház felújítás előtt (balra) és után (jobbra)
Forrás: csillagoshazak.hu, FSZEK
A Budapest szívében elhelyezkedő Hajós utca az előkelő Andrássy út egyik legrégibb és leghíresebb keresztutcája. A Duna közelsége miatt egykor „A Hajóshoz” címzett sörház állott ezen a területen. A jókedvű, bohém hajósemberek lettek az utca névadói, akik szívesen látogatták az igencsak kétes hírű csapszékeket és zugkocsmákat, és az impozáns Opera helyén is egy ócskapiac működött.
Forrás: welovebudapest.com, epiteszforum.hu, szecessziosmagazin.com
Azóta a környék nagyot változott, és a Hajós utcában a századforduló környékén egymás után nőttek ki a korszak divatos stílusában épült szecessziós bérházak. A város fejlődésével és terjeszkedésével az utca egyre inkább centrum-szerepbe került, a hajósokat pedig tehetős polgárok és művészek váltották fel. Éttermeket, bárokat, kávézókat és színházakat építettek a környéken, hogy szórakoztassák a gazdag és művelt közönséget.
Forrás: welovebudapest.com, szecessziosmagazin.com
Pár évvel ezelőttig a bérházak közül a legtöbb még siralmas állapotban volt, az egykor finom vonalú homlokzati díszek leperegtek, a csillogó üvegablakokból csak hírmondónak marad egy-két tábla. Ám azóta az utcácska lassan magára talált, továbbra is sorban nyílnak a hangulatos bárok és bisztrók, és az épületek is elkezdtek megújulni.
Az Andrássy útról elindulva, az Opera melletti sétálóutcán sétálva még lepusztult állapotában is megragadó volt a Hajós utca 16. homlokzata, hát még felújított pompájában. A kapu fölötti felirat szerint 1911 körül elkészült ház építtetője Holndonner Nándor festékgyáros, építésze pedig Freund Dezső.
A ház építésze, Freund Dezső
Forrás: geni.com
Freund világháború előtt készült három-ötemeletes zártsorúan beépített bérházai általában szimmetrikus homlokzatúak, zárt és nyitott erkélyekkel tagoltak, nagy hangsúlyos oromzatúak. Megjelenésük Komorék mellett leginkább Ágoston Emil, Fodor Gyula vagy a Román-testvérek ezidőben emelt pesti bérházaira emlékeztetnek.
Forrás: szecessziosmagazin.com
A házat kívül-belül példásan felújították 2014-ben. Szerencsére nem az amúgy igencsak bevett megoldást alkalmazták, a kőporos vakolást, így az aprólékos díszítés minden részlete látható. Földszintjét jelenleg az Imázs Étterem foglalja el.
Forrás: welovebudapest.com
Források: welovebudapest.hu, epiteszforum.hu, operagardenhotel.hu
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap
Napijegy: 1.650 Ft / nap
Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 5.400 Ft
6 hónapra: 4.100 Ft
3 hónapra: 3.000 Ft
Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft
Kedvezmények