Tlach és Keil Rézműveinek Raktára - Hajós utca 41. 

Hajós utca 41. és a Tlach és Keil felirat
Forrás: FSZEK

A Hajós utca a belső Terézváros egyik legkorábbi keresztező utcája. Neve ismert már az 1830-as években, 1875 óta hivatalosan is ez. Déli szakaszát 1886-ban Vasvári néven elkülönítették.

A cseh Vincenz Tlach és Vincenz Keil 1809-ben hozta létre üzleti társulását Troppauban (ma Opava). Az országban elsőként ők gyártottak hengerelt, valamint horgonyzott vaslemezeket, és az elsők között alkalmazták a réz és cink feldolgozásának technológiáját is. Számos helyen, így Magyarországon is fióktelepet létesítettek. Azonban a cégnek ehhez a Hajós utca 41-es számú épülethez semmi köze nincs. Akkor miért szerepel mégis itt a nevük?

Finger és Fia a telefonkönyvben - 1913
Finger és Fia vállalkozás a Budapesti Telefonkönyvben (1913. december)
Forrás: library.hungaricana.hu

Tlach 1837-ben, Keil pedig a rákövetkezőben itthagyta ezt a világot. De a cégnek ott még nem volt vége, hiszen 1838 és a Hajós utcai ház felépülése közt 65 év telt el, ugyanis a terveket 1903. június 12-én hagyták jóvá. Akkor még élt és virult a Monarchia. Nagyságos Finger Gyula úr és Finger Róza úrnő a megrendelők, az építész - építőmester páros pedig a homlokzaton is ki volt írva: Fischer József műépítész és Scheer Izidor építőmester. Az 1900-as lakcímjegyzékben egy Finger Gyula ügynök és egy Róza, mint magánzó szerepel, akkor még mindketten a Lipót körút 17-ben laktak.

Tlach és Keil Rézműveinek Raktára felirat és az épület felújítás előtt Fischer és Scheer építészek-tervezők felirata az épületen
Forrás: kep-ter.blog.hu

A házat a Finger és Fia nevű vállalkozás építette, amely Osram villanylámpák, és egyéb műszaki cikkek kereskedésével foglalkozott, illetve fémáruügynökként is jegyezték őket. A 20. század legelején ők vették át a Tlach és Keil cég budapesti fiókját. Az épület speciális funkciójának köszönhetően szélesre méretezett a kapu, hogy beférjenek az áruszállító kocsik a méretes udvarba, ahol a raktár állt. A folytonosság, és a jól csengő reklám kedvéért a Tlach és Klein cégnevet ugyanúgy kiírták a homlokzatra, mint a saját nevüket (Finger és Fia). Az már más kérdés, hogy az utóbbi felirat betűit időközben levették a ház faláról. Nyomai a közelmúltban lezajlott felújításig láthatóak voltak a bejárati kapu felett középen.

Fredal termékkatalógus - Finger és Fia Fredal termékkatalógus - Finger és Fia
Finger és Fia termékkatalógus - fredál ötvözet
Forrás: vatera.hu

Az aszimmetrikus szecessziós homlokzaton, ahogy a Finger testvérek egy másik bérházán, a XI. ker. Bertalan Lajos utca 20. alatt is, kisgyerekek szoborcsoportjára, reliefjére lehet felfigyelni. Az utcai lakás eredetileg mindkét emeleten ötszobás volt, nyilván a tulajdonosé és családjáé, és ahogy ez szokás volt az ilyen kisebb házaknál, a hátsó lakásokban is a hozzátartozók, az alkalmazottak és a személyzet lakott.

Páros ablak a homlokzaton Nagy ablak a homlokzaton Rózsás puttók és szecessziós rózsa a homlokzaton
Forrás: FSZEK

Az épület udvarán, a földszinten alakították ki a cég irodáit, a főnök szobáját, a boltot, a raktárhelyiségeket, hátul az istállót és a kocsiszínt. Az első emeleten, a Hajós utcai fronton található egy nagy lakás, 5 szobával és - szokatlan módon - zárt erkéllyel: nyilván a tulajdonosé. A hátsó részben még két kisebb lakás lett kialakítva. A másodikon nincs erkély, de nagyjából ugyanaz az alaprajz. A használatbavételi engedélyt 1904. április 16-án szignálta a hatóság.

A bejárati kapu mögött A régi műhely-raktár eredeti ajtója
Forrás: lathatatlan.ovas.hu, kep-ter.blog.hu

Bent a kapualjban még a régi fatéglákon lehet besétálni az udvarba, aminek hosszában végig a régi műhelyraktár húzódik, az eredeti ajtókkal. A kaputól jobbra, a lakások felé vezető, tömör mellvédű, műkővel szegélyezett elegáns lépcső indul, amely feljebb virágmotívumú kovácsoltvas korláttal kísért, kétkarú lépcsőházzá alakul. Ezt az ablakok maratott üvegét díszítő, a lépcsőkorlát motívumához hasonló szecessziós virágok teszik varázslatossá. A finom rajzú virágok már kívülről, az udvar és a függőfolyosó felől is elbűvölnek.

Az eredeti fatéglák a bejáratnál A lépcsőház Virágos vaskorlát a lépcsőházban
Forrás: kep-ter.blog.hu, lathatatlan.ovas.hu

Fingerék a régi raktárban tárolt vörös- és sárgaréz lemezek árusítása mellett ócska rezeket is felvásároltak. A két világháború közötti időszakban a főváros első számú alumíniumkereskedőivé léptek elő, és az 1930-as években divatos alu-ötvözet, a fredál forgalmazói is ők voltak. A testvérek bérházát 1944-ben zsidók kényszerlakhelyének, csillagos háznak jelölték ki. 1945-ben Finger Róza megrendelésére az első emeleti szép, ötszobás lakást kettéválasztják. Ezután évtizedekig semmilyen tervtári anyag nem található.

A lépcsőház ablaka Szecessziós virágok a lépcsőház ablakán
Forrás: kep-ter.blog.hu

Az épület a 2013-as helyi védelmi kormányügyi rendelet szerint fővárosi védelem alatt áll. Amikor a közelmúltban a homlokzat fel lett újítva, a Finger és Fia felirat visszakerült eredeti helyére, a kapu fölé.

Hajós utca 41. - most
Forrás: FSZEK

Források: mienkahaz.hu, lathatatlan.ovas.hu, tervlap.hu, kep-ter.blog.hu

Információ

Körúti Könyvtár

1066 Budapest, Teréz körút 2-4.
útvonal
Nyitvatartás:

E-mail: fszek0601@fszek.hu
Telefonszám:
06 1 322 6656
Vezető: Kuczkó Andrea
könyvtárvezető
Beiratkozás
Regisztráció természetes és jogi személyeknek:
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap

Napijegy: 1.650 Ft / nap

Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 5.400 Ft
6 hónapra: 4.100 Ft
3 hónapra: 3.000 Ft

Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft

Kedvezmények
Online