Haggenmacher-palota, Andrássy út 52.
Forrás: FSZEK Budapest Gyűjtemény
A kiegyezés utáni években robbant be a városfejlesztés, szárnyaltak az új törekvések és elképzelések, új épületek és úthálózatok tervezéséről döntöttek. Ennek volt kulcseleme a Sugár út (ma Andrássy út) kialakítása, ami mellől nem hiányozhattak a pompás épületek sem. Presztízs volt a várost a Ligettel összekötő új út mentén építkezni, úgyhogy a legnagyobb nevek és társaságok igyekeztek megszerezni a legjobb telkeket, hogy minél nagyobb és szebb palotát építhessenek.
Forrás: FSZEK Budapest Gyűjtemény, welovebudapest.com
Ebből a sorból a Haggenmacher család sem hiányozhatott, meg is szereztek nyolc telket, egy időben pedig az Andrássy út 32. és 42. között a páros oldal mind a tulajdonukban volt. A család az 1880-as évekre már elég nagy névnek számított, hiszen övék volt a második legnagyobb budapesti malom, és még a sörgyártásban is annyira jeleskedtek, hogy csak Dreher Antal előzte meg őket, de Haggenmacher Henrik a telekvásárlások és a lakóházépítések „mestere” is volt.
Schmahl Henrik, a palota építésze
Forrás: helyismeret.hu
Az Oktogonhoz közeli, Andrássy út 52. szám alatti palota 1886-ra épült fel, és a kor egyik legkiválóbb, ma mégis sokak számára ismeretlen építésze, Schmahl Henrik tervezte (Párisi udvar). Homlokzati megoldásai, a reneszánsz jelleg, szobrászati részletei már akkor is a reprezentatív paloták sorába sorolták az épületet, ami még pusztulásában is megmutatta a szépségét. Nem véletlen, hogy ez egy ennyire jól sikerült épület lett, hiszen Schmahl Ybl Miklós mellett tanulta a szakmát, ráadásul ő vezette az Operaház építését, és rengeteg neoreneszánsz bérpalotát tervezett Budapesten.
Forrás: welovebudapest.com, epiteszforum.hu, pestbuda.hu
A palota és az Operaház több esetben rokonságot mutat, ilyenek az eredeti főhomlokzat megoldásai, vagy azok a rozettás kazetták, amelyek mind az Operaház, mind a palota térlefedéseinek hevederíveit díszítik. A palota homlokzatainak eredeti kőburkolatát egy trieszti mészkőbányából a Cava Romana cég szállította, amely az Operaházat is kiszolgálta.
Haggenmacher háza úgynevezett palotabérház lett, azaz olyan, az építtető reprezentatív lakóhelyéül is szolgáló magánpalota, amelyben bérlakások is helyet kaptak. Népszerű műfaj volt ez a nemesi családok körében is, mivel a budapesti telkek elég drágák voltak, az építkezések pedig rendkívül jövedelmezők tudtak lenni. Egy ilyen épület kétségtelenül jó kiindulási alapnak látszik ahhoz, hogy a világháborúkkal, államosítással és leginkább az épület nagyfokú elhanyagolásával járó 20. századot követően szállodaként éljen tovább.
Forrás: welovebudapest.com
A Haggenmacher család a bérpalota első emeletén lakott. Hatszobás lakásukat 1934-től a főváros bérbe vette a Fővárosi Nyilvános Könyvtár, később Szabó Ervin Könyvtár számára. Az irodalmi kávéházak közelsége miatt számos író, például Karinthy Frigyes, Szép Ernő, Kodály Zoltán vagy Kovács Margit is gyakori vendég volt a könyvtárban. A palotát Terézváros Önkormányzata (az Andrássy út 8. számú házzal együtt) 2005-ben elcserélte három terézvárosi lakásra, valamint egy II. kerületi lakóházra. A FSZEK fiókkönyvtárának otthont adó lakást pedig 2018-ban adták el.
A palota Szabó Ervin könyvtárának néhány híres vendége (balról jobbra): Karinthy Frigyes, író; Szép Ernő, költő; Kodály Zoltán, zeneszerző
Forrás: Wikipédia, cultura.hu
A Haggenmacher-palota teljes körű felújítása 2019-ben kezdődött el. Az épület műemléki védelem alatt áll, ennek megfelelően a rekonstrukció szigorú követelmények szerint zajlott. A munkálatok előtt alapos értékleltárt készítettek, megnézték, mely tárgyak vagy helyzetek azok, amiket meg kell őrizni – ilyenek a cserépkályhák, a faburkolattal ellátott szoba és a már fent említett oszlopok, kapualj, belső udvar, freskók és a padlózat maradványai. Ezután viszont már olyan komoly tervezés következik, ahol megoldásokat kell találni arra, hogy egy valamikor lakásigényekre tervezett, gangos háztípusból hogy lesz 121 szobás hotel, ami nemcsak egykori fényét kapja vissza, de játékos kortárs megoldásokat is bele lehet csempészni.
A felújítás előtt
Forrás: epiteszforum.hu
Ilyen játék a kapualj padlózata, ami a pesti bérházak belső udvarait díszítő fakockákra utal, vagy az átrium pepita mintázata, ami a lépcsőház és a gangos folyosók padlózatának felnagyított változata. Sőt, az egyik műemléki szobában térbe állított fürdő van, míg a folyosókon sétálva még az eredeti téglafalat is láthatjuk.
Forrás: welovebudapest.com, epiteszforum.hu, archikon.hu
A mennyezetet díszítő freskókból, a lépcsőházban és a kapualjban található rozettákból régen szinte semmi nem látszott, de a valamikori pepita járólapnak is csak a maradványain lehetett lépegetni, ahogy a kapualj márványoszlopai is belesimultak a porba és a romos környezetbe. A műemléki helyreállítás után ezek mind újra láthatóvá váltak.
Forrás: welovebudapest.com, epiteszforum.hu, pestbuda.hu
2022 júniusában átadták a felújított palotát Hotel Oktogon nevű szállodaként. A 2500 négyzetméteres épület pinceszintből, földszintből, galériából, három emeletből, tetőtéri és gépészeti szintből áll. A felújítás során elbontották az épület régi, négy légudvarát a tetőszinttől a pincéig, a belső udvart üvegtetővel fedték le, így új átriumtér alakult ki. A műemléki felújítást az Archikon tervezte.
Forrás: pestbuda.hu
Források: welovebudapest.hu, epiteszforum.hu, pestbuda.hu
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap
Napijegy: 1.700 Ft / nap
Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 5.600 Ft
6 hónapra: 4.300 Ft
3 hónapra: 3.100 Ft
Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft
Kedvezmények