Greiner Adolf építész villája, Dózsa György út 88.

Greiner Adolf villája - régen
Forrás: FSZEK Budapest Gyűjtemény

A 19. század végén a Városligeti fasor és a Liget közötti keresztező dűlőút volt a mai Dózsa György út. Saját nevet először az 1860-as évektől viselt: Aréna út. 1945 óta ismert a mostani nevén.

A villa 1969-ben Délibáb Hotel
A villa 1969-ben (balra) és 2010-es évek elején mint Délibáb Hotel (jobbra)
Forrás: ilyenisvoltbudapest.hu, epiteszforum.hu

A Dózsa György úti eklektikus palota Greiner Adolf mérnök és építész saját nyaralójaként épült az 1890-es évek elején. Az épület a Dózsa György út felől tengelyesen szimmetrikus, a Délibáb utca felőli „teakonyha" helyiségek és a gazdasági épületrész kiszögelléseinek kivételével. A dél-keleti szárny emeleti szintje csak később készült el, amikor a tervező 1898 augusztusában engedélyeztette az épület bővítését és átalakítását. Ennek során a déli szárny bővült egy új emelettel, mely ekkor még teljesen külön működött a fő épületszárnytól.

A villa legutóbbi felújításának látványterve A villa mai homlokzata és kupolája
A villa legutóbbi felújításának látványterve (balra) és eredménye (jobbra)
Forrás: epiteszforum.hu

1943 februárjában a Pesti Izraelita Nőegylet készíttetett Róth Zsigmond okleveles építészmérnökkel átalakítási tervet az ingatlanra. Ekkor az épületen már nem az eredetileg tervezett kupola szerepel, hanem egy lényegesen leegyszerűsített tetőforma. A Középülettervező Vállalat 1983-ból származó tervein már szállás jellegű épület rekonstrukciója szerepel (tervező: Deák Zoltán), amelyet a Semmelweis Orvostudományi Egyetem nővérszállásaként alakították ki. Ezeken a terveken már az épület meglévő állapota látható. A főbejáratot ekkor szüntették meg, és a hátsó bejáratnál helyezték el a recepciót. A tetőformát az eredetihez képest jelentősen leegyszerűsítették és eltorzították.

A recepció A recepció Az étterem A folyosók egyike
Forrás: hovamenjek.hu, epiteszforum.hu

Később az utcával párhuzamos tengelyű, alápincézett, földszint + 2 emeletes, tetőtérrel és padlásszinttel rendelkező épület Délibáb Hotelként működött. 2012 nyarán négycsillagos szállodaként, Mirage Fashion Hotel néven nyílt meg újra az eredeti formájában helyreállított épület, amelynek terveit dr. Fekete Lajos és munkatársai készítették.

A legutóbbi felújítás során a főlépcsőt az eredetihez hasonló módon alakították ki a Dózsa György út felől. Az épület főhomlokzata így visszanyerhette eredeti funkcióját és újra innen nyílik a főbejárat. Így szüntették meg azt az anomáliát, hogy egy eldugott, hátsó bejáraton keresztül lehetett bejutni az épületbe. A jelenlegi bejáratot meghagyták másodrendű bejáratként, ahogyan az eredetileg is ki volt találva.

A főbejárat és a főhomlokzat a kupolával A kupola és a tetőterasz A tető dísze A főhomlokzat egyik vége az elbújtatott tetőteraszról
Forrás: epiteszforum.hu

A Fővárosi Levéltárban fellelhető tervek alapján az épület alagsora körül a hátsó és Délibáb utcai fronton rézsűsen kialakított terepszint-süllyesztés volt. Ennek nyomai jelenleg nem láthatóak. A hátsó homlokzaton két új gazdasági bejáratot alakítottak ki. A kibontott ajtók helyére a többi alagsori ablakhoz illeszkedő nyílászárók kerültek.

A tető korábbiakban történt átépítése az eredeti építészeti koncepcióval ellentétesen történt. Ezt az esztétikailag nem illeszkedő formát az eredeti, Greiner Adolf által készített tervek mintájára alakították át. Az újonnan kialakított tetőteraszok az eredeti tetősík magasságát kihasználva, a mögé bújtatva alakultak ki, így teljesen észrevétlenek maradnak. A meglévő tető elbontása után visszaállíthatóvá vált az eredeti kupola, amely az épületnek méltóságteljes lezárást ad. Ebben alakítottak ki egy luxuslakosztályt saját tetőterasszal, illetve a nagy belmagasságot kihasználva egy padlásszintnek is jutott hely.

A hotel egyik szobája A hotel egyik szobája, kilátással a Hősök terére A tetőtér lakosztálya
Forrás: epiteszforum.hu, epa.hu (Octogon 16. évf. 1. (103). sz. (2013.)

A meglévő lépcsőházon belül egy új, acélszerkezetű, üvegezett látványliftet helyeztek el a modern kor követelményeinek megfelelően, a korábbi lépcsőkarok szélességének csökkentésével.

„A franciás domború manzárdtetővel fedett kiemelkedő középrizalittal tervezett épület stílusbeli kifinomultság tekintetében nem a legkiválóbbak közé tartozik, de a stílus mutatós villaépítészeti példáinak sorát gyarapítja” – írta az épületről Rozsnyai József művészettörténész.

A Mirage Café A Mirage Café terasza Kilátás a kávézóból a Hősök terére
Forrás: etterem.hu

A villa méltán tükrözi az építéskori történelem eleganciáját, melyet a szálloda felújításakor maximálisan megőriztek. Ma az épület nem csak hotelnek ad helyet, hanem egy gyógyközpontnak és egy kávéháznak is, melyek szintén a Mirage nevet viselik.

Greiner-villa - most
Forrás: tcmmedic.hu

Források: epiteszforum.hu, Magyar Narancs 33. évfolyam 46. szám

Információ

Körúti Könyvtár

1066 Budapest, Teréz körút 2-4.
útvonal
Nyitvatartás:

E-mail: fszek0601@fszek.hu
Telefonszám:
06 1 322 6656
Vezető: Kuczkó Andrea
könyvtárvezető
Beiratkozás
Regisztráció természetes és jogi személyeknek:
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap

Napijegy: 1.650 Ft / nap

Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 5.400 Ft
6 hónapra: 4.100 Ft
3 hónapra: 3.000 Ft

Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft

Kedvezmények
Online