Az egykori Erdélyi Borozó otthona - Dalszínház utca 8.

Az épület, ahol az Erdélyi Borozó működött - régen Az Erdélyi Borozó - régen
A bérház (balra), ahol az Erdélyi Borozó (jobbra) működött
Forrás: mandadb.hu, lasdbudapestet.blogspot.com

A Dalszínház utca a 19. század közepén a Hermina tér része volt, de az Andrássy út rendezése és az Opera építése után önálló utcává avanzsált. 1879-től viseli a mai nevét. 

A Magyar Állami Operaház A bérház az Operaház mögött A bérház az Operaház mögött - ma
A Magyar Állami Operaház (balszélen) mögött kukucskál ki a bérház (középen és jobbszélen)
Forrás: fortepan.hu

1891-ben Freiberer Samu a Dalszínház- és a Révay utcák sarkán fekvő épülőfélben lévő emeletes bérházra módosított terveket mutatott be. 1905-ben azonban Sterk Izidor műépítész, tekintetes Böhm Gyula úr megbízásából, átalakítási terveket nyújtott be. A tervrajzokon szépen látszik a tojás alakú lépcsőház, mellette kétoldalt egy-egy kör alakú helyiséggel. Jobbra ma is megvan ennek megfelelően a melléklépcső csigavonala, szimmetrikus párja pedig leválasztva, árnyékszékként funkcionált.

Teltek az évek, és a szép, tornyos kialakítású saroképület földszinti részében az 1900-as évek elején Spiegel Ignác vendéglős kávéházat üzemeltetett, mégpedig olyan jövedelmezően, hogy végül a teljes bérházat nevére is vette.

A bérház homlokzata A bérház tornya A bérház homlokzata A bérház az Operaház felhajtójának árkádja alól
Forrás: lasdbudapestet.blogspot.com

„A fiatal bohémvilág akkoriban minden hajnalban az Erdélyi Borozóban találkozott. […] Az Andrássy-út faburkolatáról csattogva fordultak be a fiakkerek, konflisok a Dalszínház-utca kövezetére, a Casino de Parisból, a Három hollóból meg csak úgy gyalogosan érkeztek a művészek, művésznők, írók, újságírók, festők és a bácskai nábobok. (Utóbbiak mindig frakkban, fehér szegfűvel, felleghajtó havelokban és homályos cilinderrel.)” - számolt be Szirmay István korlenyomata, melyet az Újság, 1933/109. /május 14-i száma adott hírül.

A félkör alakú sarki bejárattól az előtéren át, jobbra ruhatár őrizte a sétapálcákat és cilindereket. Az L alakú vendéglő a Dalszínház utca felé egy nagyobb éttermi helyiséget mutatott, mögötte iroda és raktár foglalt helyet. A Révay utca felé a söntésen túl újabb raktár, mosogató helyiség, kávés konyha, cukrász és melegkonyha funkciók osztották szét a teret. Az épület belsejében a tojás alakú lépcsőház bal oldali árnyékszékeit végül teljesen az étteremhez csatolták. A vendégeket külön termek várták hátul is, egy hosszan elnyúló részben diszkrétebb, étkezőfülkés asztalok álltak. 

A szép világnak azonban vége szakadt, mikor ’30-ban Spiegel Ignác távozott e világból. Hiába kanalazta a kiváló ízeket Krúdy Gyula, Honthy Hanna, Jávor Pál, Molnár Ferenc és sokan mások, a temetésen egy művész sem jelent meg!

Az előtér A bejárat az előtéri lépcső tetejéről
Forrás: lasdbudapestet.blogspot.com

1934-ben özvegy Spiegel Ignácné, született Klein Malvin úrnő a gyászév letelte után, Faragó Gábor és Keller József tervezőkre bízta elképzelését, átalakíttatta a Spiglit. A több helyiséges, feldarabolt vendéglő a Dalszínház utca felől egy nagy, egybefüggő étteremmé alakult. Leleményes Malvin nagysága új üzletágba kezdett. A korábbi átalakítás minden bizonnyal már figyelembe vette azt az elképzelést is, hogy egy év leforgása alatt a második emelet igen tágas 1-es és 2-es lakásait panzióvá alakíttatta. Tíz szobára jutott egy fürdő, egy mosófülke, két cselédszoba, mellékhelyiségek és egy nem túl nagy konyha is.

A hosszú keskenyebb előtér pár méter után kiszélesedett majd egy-két lépcső következett balluszteres korláttal. Ezt egy jelképes kis kapucska zárta egykor, melyről már csak egy kis vaspánt tanúskodik.

A lépcsőház - alulnézet A lépcsőház - felülnézet A terrazzo minta a lépcsőház padlóján A rézmadár lába a lépcső tövében
Forrás: lasdbudapestet.blogspot.com

A sötét, ovális alakú lépcsőház terrazzoja ismerős mintát mutat. Felnézve az embernek olyan érzése támad, mintha egy kút mélyén lenne, ahol hideg van és sötét. Fel kell jutni a magasba, oda, ahol látszik a fény, és ahonnan hiába próbál besütni a nap, a sugarakat elnyeli a mély. Középen állva egy szép tojásforma rajzolódik ki a lépcső csigavonalában. Egy madár lábának csonkja ácsorog a lépcső tövében, négy hosszú keskeny ujjal, melyek hegyes karmokban végződnek. Alighanem egy igen termetes réz madár állhatott itt egykoron.

A lépcsőház korlátja A lépcsőház vörös és fehér fala és a korlát A lépcsőház mennyezete
Forrás: lasdbudapestet.blogspot.com

A keskeny, ovális lépcsőház bordó és tört fehér színt kapott, ami kifejezetten elegánsan mutat a régi kovácsoltvas korlát mintájával. Minden szinten az ívet megtartó kivágás nyílik a kis folyosóra, majd onnan a lakások függőfolyosóira. Az ajtókat a legtöbb helyen gondosan zárva tartják. Balra egy kis beugróban szürke, mégis egyszerűségében szép melléklépcső kanyarog.

A függőfolyosó A folyosó a melléklépcsőhöz A melléklépcső
Forrás: lasdbudapestet.blogspot.com

Ma az épület még mindig bérházként működik, de itt található a Royal Diamonds Exkluzív Ékszerszalon is.

A bérház - most
Forrás: lasdbudapestet.blogspot.com

Forrás: lasdbudapestet.blogspot.com
Információ

Körúti Könyvtár

1066 Budapest, Teréz körút 2-4.
útvonal
Nyitvatartás:

E-mail: fszek0601@fszek.hu
Telefonszám:
06 1 322 6656
Vezető: Kuczkó Andrea
könyvtárvezető
Beiratkozás
Regisztráció természetes és jogi személyeknek:
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap

Napijegy: 1.650 Ft / nap

Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 5.400 Ft
6 hónapra: 4.100 Ft
3 hónapra: 3.000 Ft

Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft

Kedvezmények
Online