Edison kávéház, Stern-féle ház, Teréz körút 24.
Forrás: FSZEK Budapest Gyűjtemény, hu.museum-digital.org
A levéltári adatok alapján 1888 májusára készült el Stern Miksa megbízásából a háromemeletes épület, Petschacher Gusztáv osztrák származású magyar építész tervei alapján. Petschacher a historizáló építészet jelentős képviselője volt, aki neoreneszánsz stílusú bérházépületeket tervezett a magyar fővárosban, melyekkel meghatározta nemcsak a XIX. század végére kiépülő Andrássy út, hanem a pesti belváros képét is. Többek között az ő nevéhez fűződik a sokak által ismert MÁV Nyugdíjintézet bérháza a Kodály köröndön, az Andrássy út 88-90. szám alatt, a Pallavicini-palota az Andrássy út 98. szám alatt és a Harkányi-palota az Andrássy út 4. szám alatt is.
Forrás: pestbuda.hu, pinterest.com
Bérházstílusa teljes pompájában 1888-1889-ben, a Teréz körút 24/a szám alatt épült házon jelentkezett. Annyira kedves lett neki ez az épület, hogy családjával átköltözött ide a Pallavicini-palotából és irodáját is itt rendezte be. A hely érdekessége még, hogy a kapubejáróban egy munkáira jellemző, kagylóformával díszített falfülkében áll Petschacher mellszobra, talapzatán felirattal: „Petschacher Gusztáv műépítész. Ezen ház tervezője. 1889.” Kiváló reklám volt ez annak idején.
Forrás: lasdbudapestet.blogspot.com
A körúti bejárattól jobbra bolthelyiség nyílt raktárral, az Aradi utca felé a sarkon egy kávéház várta vendégeit. A széles előcsarnokon át jobbra a házmester lakása következett, tovább haladva pedig a lépcsőházba juthattunk. Az udvaron, hátul a cselédlépcső mellett a viceházmester élt. A lakók és látogatók kényelmére a lovaskocsiknak kocsiszín, kocsiszoba, illetve öt ló részére istálló is működött. Mire az elkészült új épületben az Edison kávéház kinyitotta kapuit, addigra a Weingruber név az egész város előtt ismert volt.
Weingruber Ármin fogadót, majd kávéházat bérelt a mai Astorián. Fiai - Márkus és Ignác - szintén apjuk nyomdokaiba léptek. Közülük Ignác kávéházával a Városligetbe költözött. Nem csak műsorokkal szórakoztatta a nagyérdeműt, de közben különleges frissítőkkel is szolgált. Később a körúton nyitotta meg Edison nevű új kávéházát, melynek nevét vélhetően az ihlette, hogy Weingruber személyesen ismerte Edisont. A Weingruber család számos fogadót és kávéházat üzemeltetett a monarchiabeli Bécsben is.
Forrás: lasdbudapestet.blogspot.com
A lépcsőház lengőajtaja mögött a loggiás nyitott térben széles lépcsősor vezet az emeletekre. A nyári fényárban még az ablakok sem állják útját a nap közvetlen melegének, így a boltíves, pasztellszínű lépcsőház életre kel. A faragott kőkorlátot kecses márványoszlopok zárják a fordulókban, a padlót pedig fekete-fehér mintás terrazzo borítja. Az emeletek folyosóin balkonládás virágok napoznak, hátuk mögött hagyva az épület hátsó sarkában tekeredő hűvös, szűk csigalépcsőt.
A nagy belmagasságú impozáns kávéház alatt, a pincében három játéktermet, valamint kártyaszobát alakítottak ki. A lépcső mellett kapott helyet a konyha, a mellékhelyiségek, valamint a kassza. A szellőző, a szénraktár és a ruhatár mellett a lakók pincerekeszei is jól megfértek. 1936 nyarán az Edisonban ablakcsere munkálatok folytak, és új vastolóablakok kerültek a régi üvegtáblák helyére. Ám, amikor a háború vihara már a Nagykörútra is bezúdult, a zongoraszó hirtelen elnémult. A megzavart közönség székéről felpattanva, a habos feketét hátrahagyva menekült a kávéházból. A csatatér után a fehér abroszra kilöttyent kávé foltjai és az összetört csészék hagynak csak nyomot az utókornak.
Forrás: lasdbudapestet.blogspot.com
1949-ben az Orion Rádió és Villamossági Vállalat szerviz üzeme (elődje a Kremeneczky János által 1913-ban alapított Magyar Wolframlámpagyár) letette az első csavarhúzót az addigra már meglehetősen nagy károkat szenvedett - akkoriban - Lenin körút 82. szám alá, az egykori Edisonba. A szerviz működéséhez a Vállalat kisebb átalakításokat végzett. Az 1957-es határozatok között egy júliusi irat dokumentálja, hogy a Fővárosi Neon Vállalat az Orion Gyár földszinti üzletportáljára egy neon hirdető berendezést szerelt fel – hasonlót, mely pár éve még látható volt a Kossuth Lajos utcában.
Forrás: fortepan.hu
Az épület földszintjén jelenleg az Erste Bank egy fiókja, a Samsung egy szervize, a Quick Hair Szépségszalon és az Aradi utca felől, a szerviz bejárata mellett egy élelmiszerbolt működik. A mai kor látogatóját a széles lépcsősorok tükröződő, sötét színre pácolt faburkolata végig elkíséri a szervizben. Az aprólékosan kimunkált fafaragás és a rézkapaszkodó ma is kifogástalan állapotban látható. A nagy üvegkirakatokon keresztül láthatók az eredeti fekete márványoszlopok, melyeket fehér lapokkal védelmi szempontok miatt borítottak be, csakúgy, mint a hatalmas Velencei tükröt. Szerencsére ez is megmaradt, s elé egy gipszkarton lapot húztak, hogy az új funkció miatt ne sérüljön. Korábban ebben a tükrös teremben volt a szerviz ebédlője, az egykori kávéház pazar játéktermében.
Forrás: lasdbudapestet.blogspot.com
A mennyezeti stukkók mellett a legérdekesebb emlék az újabb terveken is látható mellékhelyiség. A rézkilincsek, a díszes cementlapok, a vécéfülkéket elválasztó márványlapok mind épségben megmaradtak. Érdekes látványt nyújt a kis kabinok két oldalra nyíló harmonika ajtaja, a rajta olvasható "foglalva/szabad" feliratokkal. A férfi vécében a szemben lévő falon a kornak megfelelő porcelán piszoárok kaptak helyet. A női, illetve a férfi vécékben is eredeti szépségükben díszelegnek a virágos ólomüveg ablakok. A labirintusszerű pincében a szénlehányó eredeti kövezése, a sárga keramit burkolat szerencsére időtálló.
Forrás: lasdbudapestet.blogspot.com
Ez az épület jó példa arra, milyen az, amikor egy vállalat felismeri a múlt értékeit, gondos odafigyeléssel vigyáz rá, és megőrzi azt az utókornak.
Forrás: lasdbudapestet.blogspot.com
Forrás: ilyenisvoltbudapest.hu, pestbuda.hu, lasdbudapestet.blogspot.com
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap
Napijegy: 1.650 Ft / nap
Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 5.400 Ft
6 hónapra: 4.100 Ft
3 hónapra: 3.000 Ft
Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft
Kedvezmények