Terézvárosi Avilai Nagy Szent Teréz templom, Pethő Sándor u. 2.

Terézvárosi Avilai Nagy Szent Teréz templom - régen
Forrás: fortepan.hu

A Terézvárosi plébániatemplom és az iskola közötti kis utca a Pethő Sándor utca. Neve 1879-től Érsek, 1953-tól Labda, 1985-től pedig már a mai nevét kapta meg.

Miután a plébánia közössége kinőtte a Schopek Ferencné által adományozott fa kápolnát, 1801-ben indul meg Kasselik Fidél tervei alapján a templom építése a Szentlélek tiszteletére. 1809-re az építmény már használhatóvá válik. 1811-ben készítette el Dunaiszky Lőrinc a templom homlokzatát díszítő Szent Teréz szobrot. A belső kialakítás hazánk akkori legnevesebb építésze, Pollack Mihály terve alapján történik 1824-31 között. A toronysisak Ybl Miklós alkotása (1871). Rudnay Sándor hercegprímás rendeletére 1822-ben a műemlék templom (1215 m2) titulusát Avilai Szent Terézre változtatják. A főoltárképet Schöfft József Károly festette, 1828 táján.

Pollack Mihály építész A templom beltere A templom szenteltvíztartója és főoltára
A templom belső tere, melyet Pollack Mihály (balszélen) építész alakított ki
Forrás: Wikipédia, Facebook (Avilai Nagy Szent Teréz Templom)

Csak az 1830-as években készülnek el az oltárok, Pollack tervei alaján. Ezidőtájt, 1832-ben készül el a templom első orgonája is, Deutschmann Jakab, bécsi orgonaépitő által. Erről az orgonáról mindössze csak egy homlokzati tervrajz maradt fenn, mely a karzat akkori bővítését is ábrázolja. A két évtizede álló templom első, barokkos ívű karzatát – melynek nyoma ma is látható a templom bejárata fölött – a mostani, egyenes záródásúra alakítják.

Szent Teréz szobra A templomi szószék Angyalfej a templomban
Forrás: minden-ami-magyar.hu, Facebook (Avilai Nagy Szent Teréz Templom)

A homlokzati tervet – bár ez nem bizonyítható - valószínűleg szintén Pollack rajzolta meg. Ha ez valóban így volt, egyedi esetnek tekinthető, mindenesetre e mellett szólnak az orgona homlokzatának elegáns, magas arányai, mely szinte tükörképe volt a szemben lévő nagyoltárnak, a széles timpanonnal és négy oszloppal, s mintegy harmóniai egységet alkotott a fő és mellékoltárokkal.

A főoltár A főoltár és ornamentumai A timpanon a főoltár felett
Forrás: foursquare.com, Facebook (Avilai Nagy Szent Teréz Templom)

1888. október 24-én renoválás és a belső berendezés befejezése (oltár-kandeláberek stb.) után Simor János hercegprímás ismét megáldja a templomot.

A templom nagy Rieger-orgonája
Forrás: avilaiterezplebania.hu

1890-ben a kor legjelentősebb hazai orgonaépítő cége, a pécsi Angster gyár új orgonát épít a templomban. A korábbi Deutschmann orgona elegáns szekrénye ekkor még megmarad, ebbe kerülnek be az új sípok, de a régi sípoknak is egy jelentős része felújítva használatban marad az új hangszerben. Ez a hangszer bár kétségkívül kiváló hangzású orgona lehetett, feltehetően a szekrény túlzsúfoltsága miatt nehezen javítható s hangolható volt, ezért a templom és a főváros – mint kegyúr, aki a költségek nagy részét finanszírozta – már 1908-ban egy teljesen új orgona építése mellett döntött. Ez alkalommal a kor másik nagy hazai orgonacége, a Rieger gyár kapta a munkát, azonban a korábbi gyakorlattól eltérően nem a régi orgona bővítése történik, hanem a régit teljesen kidobva, egy vadonatúj hangszer készül.

Az orgona billentyűzete Az orgona pedáljai Az orgona kapcsolói
Forrás: avilaiterezplebania.hu

1929-ben a terézvárosi templom, fennállása 120. évfordulója alkalmából, 74 éven belül immár negyedik orgonáját kapja az 1908-ban épült Rieger-orgona átépítésével és bővítésével. Ez a nagyorgona jelenleg is a templomban található.

A templom másik, kisebb Rieger orgonája 2011-ben került át. Korábbi helyén, a Dunakeszi plébánián új nagyorgona építése miatt vált feleslegessé. Tekintve azonban, hogy védett műemlékhangszerről van szó, a Műemlék Hivatal csak úgy engedélyezte a lebontását, ha méltó helyen újra felállításra kerül. Lévén a Teréz templom is fontos belvárosi műemléképület, a templomtérben való méltó elhelyezés gondos tervezést igényelt, mely Tóth Tamás építész értő munkája. A szakszerű restaurálási munkákat Varga László orgonaépítő végezte, aki a szerződésben vállalt feladatokon túl is szívén viselte a hangszer méltó helyreállítását. Az eredmény nem maradt el, hiszen a közel 120 éves műemlékhangszer sípjainak önmagukban is nemes hangzását a különleges akusztika csak tovább szépíti, s a „csupán” 9 regiszter kiválóan betölti az egyébként méretes templomteret. Bagi László farestaurátor munkáját dicséri, hogy az amúgy is nemes templombelső a Pollack Mihály által tervezett oltárok mellett látványban is egy méltó bútorral bővült.

A templom ablaka A feszület
Forrás: Wikipédia

1962-ben a tetőszerkezet súlyosan megsérült, ezért a templom mindkét oldalán négy-négy betonoszlopot építettek a falba és arra betongyűrűt helyeztek, amin a tetőszerkezet áll. A belső felújítás 1972-1982 között történt. A templom 4 évre ütemezett külső felújítása 1997-ben kezdődött el. Ennek során az első évben elkészült a torony és a főhomlokzat helyreállítása. A külső felújítást követte az altemplom több lépcsőben történő kialakítása, amellyel egybekötve a padlófűtés is megvalósult a templomban.

A torony Szent Teréz szobra A templom harangjai
Forrás: Wikipédia, foursquare.com

A templom altemplomában kialakítottak egy urnatemetőt. Eredetileg 5 harangja volt, de a legnagyobb harang még mindig hiányzik a toronyból. Ez is a második világháború áldozata lett. Helye megvan az állványban, pótlása tervben van.

Terézvárosi Avilai Nagy Szent Teréz templom - most, előnézet Terézvárosi Avilai Nagy Szent Teréz templom - most, madártávlat
Forrás: foursquare.com, Wikipédia

Források: avilaiterezplebania.hu, Wikipédia

Információ

Körúti Könyvtár

1066 Budapest, Teréz körút 2-4.
útvonal
Nyitvatartás:

E-mail: fszek0601@fszek.hu
Telefonszám:
06 1 322 6656
Vezető: Kuczkó Andrea
könyvtárvezető
Beiratkozás
Regisztráció természetes és jogi személyeknek:
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap

Napijegy: 1.650 Ft / nap

Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 5.400 Ft
6 hónapra: 4.100 Ft
3 hónapra: 3.000 Ft

Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft

Kedvezmények
Online