Az Aradi utca egykori szecessziós ékköve, Aradi utca 57.

Az Aradi utcában, a Kodály köröndtől néhány perc sétányira fogadja a járókelőt a Platschek-házként ismert épület.

Aradi utca 57. - régenForrás: 24.hu

Az 57. szám alatti ingatlant 1882-ben Auguszt Lipót fogházfelügyelő és felesége, Günther Aloyza birtokolta, majd 1885-től Hüttl Tivadaré lett. 1907-ben Platschek (helyenként Piatschek) Vilmos kereskedő, és felesége, Platschek Vilmosné Grünwald Cecília rendelte meg az igényes, termetes bérház építését az akkor még fiatal, a divatos szecesszió jegyében tervező építész párostól, a Löffler testvérektől. Löffler Béla és Sándor Samu 1906-tól dolgozott együtt nagyjából az első világháborúig. A testvérek közös, pesti munkáik közül a leghíresebb a Kazinczy utcai ortodox zsinagóga formabontóan modern, gyönyörű épülete, bérháza és az azokat körülvevő közösségi házak együttese.


Az épület földszinti alaprajzaForrás: lathatatlan.ovas.hu

Az épület tervei 1907-ben születtek meg, a ház 1908-ra készült el. Az U alakban épült, a hátsó telekhatáron emeletes melléképülettel is kiegészült szecessziós ház háromemeletes, szintenként egy-egy 4, illetve 5 szobás lakással, melyeknek konyhái a kívülről mesebeli várak bástyáira emlékeztető, belülről embert próbáló cselédlépcsőről külön is megközelíthetőek voltak. Az utcára műhelyek nyíltak, az erősen kiemelt alagsorban oldalt istálló volt, a melléképületben kocsiszín. Az emeletes melléképület zárt, lőrésszerű falával, műkő virágtartókkal szegélyezett teraszával és a mellette toronyszerűen magasodó csigalépcső tömegével középkori spanyol várakra, de leginkább Gaudi egyes vidéki kastélyaira emlékeztet.

Csiga-cselédlépcső Belső udvar és terasz
Forrás: lathatatlan.ovas.hu

Az izgalmas, megmozgatott homlokzat faragott fagerendás főpárkánnyal, íves középoromzattal zárul, sarkaiban, mintegy védelmezőként, középkort idéző kicsiny szörnyecskék kuporognak. Az egykor üvegtetővel fedett bejárat fölött kiugró zárt erkély nagyméretű ablakait körülvevő domborművek antik elődökre emlékeztető, teher alatt görnyedő férfialakok.

Párkány szörnyecskéi Domborművek a homlokzaton - férfialakok
Forrás: multimento.blog.hu, lathatatlan.ovas.hu

Az épület kapuján és belső tereiben díszítőelemként a szecesszió kedvelt madara, a páva többnyire szokatlanul kecses változata vonul végig. Ez látható a Migray József műlakatos mester-féle domborított lemezes kapun, a kocsibehajtós kapualjból az udvarra vezető ajtó savmaratott üvegén, a lépcsőház domborított kovácsoltvas korlátján, de még az I. emeleten íves terasszá szélesedő függőfolyosó terrazzo burkolatának sarkaiban is.

A kapu - régen Utcafront erkély A kapu - ma
Forrás: lathatatlan.ovas.hu

Tolnay-Pálóczy Enikő művészettörténésztől megtudható, hogy a meglepően kecses pávának és az előcsarnok két oldalán, a dongaboltozat alatt futó dombormű hermelinjeinek előképe van, a káprázatos 1897-ben megjelent Verneuil-féle ornamentika kötetben nagyon hasonlók láthatók. Az előcsarnok terében és a lépcsőházi pihenőkön szinte hibátlanul megmaradtak a padlóburkolat kék-zöld-barnás növényi motívumú mozaiklapjai is, melyek az egyik legnagyobb budapesti cementgyáros, ifj. Walla József gyárából kerültek ki: 1908-ban kiadott jegyzékükben 184-es sorszámmal találhatók. Díszítőmotívumként nemcsak a páva, de kunkorodó farktollának apró, stilizált részletei is fel-feltűnnek a kapun, a lépcsőházi korláton, a lakásajtókon, mellettük növények, életfaszerű virágok, a lépcsőházi színes üvegablakokon szokatlan társításban rózsákkal tűzdelt fenyőfa.

Páva a lépcsőkorláton Páva az üvegablakon Páva a kapun Színesüveg fenyőfa
Forrás: lathatatlan.ovas.hu

Mindennek betetőzéséül, ahogy kívül a középkort idéző kis szörnyecskék, belül, a lépcsőház mennyezetén lebegő angyal vigyáz a bérházra.

Angyal a bérházban
Forrás: lathatatlan.ovas.hu

Az 1910-es lakcímjegyzék nem sorol gazdagnak tűnő lakókat. Platschek Vilmos ruhakereskedőn kívül itt lakott még Nánay József raktárnok, Kozma Sándor szabómester, Holczweber Miksa gyári írnok, Grünwald József magánzó, Grossmann Dávid mészáros mester és Glauber Miksa magánzó.

A ház 1926-ban Perlmann Józsefné tulajdonába került, majd 1931-től Grünfeld Zsigmond és társaié lett.

Aradi utca 57. - ma
Forrás: multimento.blog.hu

Forrás: lathatatlan.ovas.hu, 24.hu, meselohazak.hu, multimento.blog.hu

Információ

Körúti Könyvtár

1066 Budapest, Teréz körút 2-4.
útvonal
Nyitvatartás:

E-mail: fszek0601@fszek.hu
Telefonszám:
06 1 322 6656
Vezető: Kuczkó Andrea
könyvtárvezető
Beiratkozás
Regisztráció természetes és jogi személyeknek:
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap

Napijegy: 1.700 Ft / nap

Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 5.600 Ft
6 hónapra: 4.300 Ft
3 hónapra: 3.100 Ft

Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft

Kedvezmények
Online