Gondos Anna

1947-2003

pszichológus, családgondozó


Életrajz


  • Az első családgondozók egyike
  • Az első nem-állami, családokat segítő humán szolgáltató szervezet alapító elnöke
  • A Gordon-módszer és a szülésre felkészítő programok egyik magyarországi elindítója
  • A szociális asszisztens-képzés tantervét kidolgozók egyike
Dr. Gondos Anna, akit a szakma „a Gondos Panniként” ismert és kedvelt, innovatív szakemberként és mosolygós, vidám, biztató, ötletes, mindig segítőkész barátként írta be magát a szociális szakma aranykönyvébe.

Fiatal pszichológusként, 1972-ben kezdett el dolgozni a később legendássá vált III. kerületi Nevelési Tanácsadóban, Marót Júlia munkatársaként. Gyorsan jelentős szerepet szerzett a Horányi Annabella szakfelügyelő irányította új hálózatban, együttműködve többek között Hoffmann Gertruddal. Hamarosan családgondozóként folytatta tevékenységét, s így dolgozta ki az addig ismeretlen szakma első módszertani formáit (Hegyesi Gáborral együtt), így a szülőcsoportot, a „négyesezést” (a szülőpár és a családgondozó pár közös munkája), a szupervíziós esetmegbeszélő csoportot.

Az óbudai önkormányzati és az állami szociális ellátás hiányosságait érzékelve indult el – dr. Gayer Gyulánéval, Siklaky Istvánnal, Hegyesi Gáborral és Szirmai Gáborral – a szociálpolitikai reform útján. 1982 május 17-én hivatalosan is megalakult az első nem-állami szociális ellátó szervezet, a LARES Humán Szolgáltató Kisszövetkezet, aminek elnöke, majd alapítvánnyá alakulása után kuratóriumi elnöke lett, s az is maradt, egészen haláláig.

Ettől kezdve folyamatosan részt vett innovatív reformkezdeményezésekben. Urbanek Judittal a nem-állami, elsősorban idősellátás további formáin dolgozik. Talyigás Katalinnak és Gerencsér Katalinnal a Szociálpedagógiai Műhely alaptagja lett. F. Várkonyi Zsuzsával a Gordon-módszer magyarországi bevezetésén és elterjesztésén dolgozik. Dizseri Tamással, Herczog Máriával, Kricsfalvy Péterrel, Somlai Péterrel, többek között, a gyermekvédelem megújítása a célja. A 80-s évek végén, Pőcze Gáborral, Talyigás Katalinnal, Török Ivánnal, Hegyesi Gáborral és másokkal együtt részt vett a szociális asszisztensképzés alaptantervének kidolgozásában és bevezetésében az egri Kossuth Zsuzsa Szakközépiskolában.

A 90-es években figyelme az időellátásról egyre inkább áttevődik a gyerekekre, sőt, a szülésre való felkészítésre. Bár egyéni életében komoly szívbillentyű műtéteken esett át, és súlyos családi drámák is kísérték életútját, mégis, élete végéig, rengeteg energiával, vitalitással, ötletekkel támogatta a barátok, kollégák, tanítványok életét. Ez a vitalitás vitte a SOTE Magatartástudományi Tanszékére, ahol Dr. Buda Bélával, Dr. Kövér Ágnessel kutatásokban vesz részt. Az emlékére kiadott kötetben a tudós kolléga így búcsúztatja Gondos Pannit, sokunk érzéseit megfogalmazva:

„Ha visszagondolok Rá, … csak sajátos villanások, speciális látószögek, szakmai témákhoz, vizsgálódásokhoz kapcsolódó benyomások maradtak, amelyek nem elevenítik fel teljesen azt a különleges egyéniséget, aki Panni volt”.

 

Kövér Ágnes, jogász