A középkor magyar alapítású szerzetes-rendjének megszervezése a hagyomány szerint Bertalan pécsi püspök, illetve Boldog Özséb esztergomi kanonok nevéhez fűződik, akik összegyűjtötték és regulával látták el a Mecsek és a Pilis erdeiben élő remetéket. A szerzet védőszentjének és névadójának az első név szerint ismert remetét, a thébai Szent Pált választotta. 1308-tól számít hivatalos szerzetes-rendnek, miután V. Kelemen pápa képviselője átnyújtotta a pálosoknak Szent Ágoston reguláját. Szent Pál budai hegységben élő követői a 13. században telepedtek le a mai Budakeszi út környékén. Kápolnájukat Szent Lőrinc tiszteletére szentelték, ennek első írásos említése 1290-ből maradt ránk. Az 1300-as évek elejétől a kápolna helyén épült budaszent-lőrinci kolostor lett a rend magyar központja; Nagy Lajos ajándéka nyomán 1381-ben itt helyezték el a korábban Velencében őrzött Remete Szent Pál-ereklyét. A virágzó szerzetesi életnek a törökök pusztítása vetett véget.
Budán előkerült faragott zárókő Remete Szent Pál ábrázolásával.
A szent legendája szerinta keresztényüldözés elől a pusztába menekült Pál mindennapi tápláléka egy fél cipó volt, amit Isten rendelésére egy holló hozott el neki; a holló így vált a pálosok egyik jelvényévé.
Ásatási munkák a budaszentlőrinci kolostorromoknál 1997-ben (Budakeszi út 91.).
A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Hittudományi Kara könyvtára. A központi papnevelde 1805-ben költözött be a török kiüzése után visszatelepült, majd 1786-ban II. József rendelete nyomán feloszlatott pálosok megüresedett kolostorába.
A pálosok emlékére emelt békekút felszentelése 1916. október 8-án a Práter utcai "kispapok kertjében". A szobrot, amelyet a chestochowai Madonna-kép alapján formázott meg Ligeti Miklós, 1935-ben áthelyezték a papnevelő intézet udvarára.
A rend központja, a főelöljáró székhelye feloszlatásuk után átkerült az 1382-ben márianosztrai szerzetesek által alapított lengyel rendtartományba. Innen tértek vissza 1934-ben az 1926-ban felszentelt Gellért-hegyi sziklakápolnába, illetve a hegyoldalban felépített kolostorukba. Pálos szerzetesek a Gellért-hegyen.
Körmenet a Gellért-hegyi pálos kolostornál, 1930-as évek.